ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 92x Prosím, ohodnoť práci

Tom Sawyer (literární postava)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2018 (podzim) znělo Mladý hrdina z mé oblíbené knihy a jednalo se o charakteristiku jednoho z literárních hrdinů jmenovaných ve výchozím textu

Třináctiletý Tom žije se svojí tetičkou Polly, rozmazleným bratrancem Sidem a sestřenicí Mary v Saint Petersburgu na pobřeží řeky Mississippi. Sem jej umístil Mark Twain například v knížce Dobrodružství Toma Sawyera, jejíž děj se odehrává okolo poloviny devatenáctého století.

Tom rád chodí volně oblečen (nosí kraťasy a košili) a bez bot. Když musí jít v neděli do kostela, před tím se umýt, obléci si nažehlené šaty a obout si boty, tak se mu to pochopitelně nelíbí.
Tomovi nevoní žádná práce, protože ji dostane většinou jako trest za nějakou svou lumpárnu. Takové situace však dovede rychle využít, jako jednou, když měl natírat plot: přesvědčil totiž kamarády, že je to ohromná zábava, a ti mu plot natřeli, zatímco on odpočíval.
Taky do školy chodí jenom proto, že musí, a ještě si snaží najít důvod, proč by tam jít nemohl. Pakliže se mu důvod najít nepovede, jde někdy i za školu. Když se ale zamiluje do své spolužačky Becky, stává se toto utrpení poněkud menším.

Místo školy a podobných nudných činností by nejraději byl se svými kamarády Joem a Huckem. S nimi také nejčastěji prožívá svá dobrodružství, při nichž se často ujímá vedoucí pozice a má ty nejlepší nápady. Tom nerad sedí s rukama v klíně, a tak se rád hrne do všeho, co aspoň trochu zavání dobrodružstvím, i když se třeba díky tomu později dostane do maléru. Nejčastěji si s kamarády hrají v přírodě nebo na ostrově v řece. V těchto místech se z nich na chvíli stávají indiáni nebo piráti. Plaví se po řece na voru či hledají poklad. Při jejich výletech často vznikají jak napínavé, tak vtipné situace, kdy se děj vyvine zajímavým směrem. Naši hrdinové se přesto ze svých toulek vždy vrátí domů v pořádku.

Myslím, že Tom Sawyer je typickým příkladem kluka 19. století. Knížky, kde vystupuje, mám rád, protože popisují tehdejší život a přinášejí zábavu i ponaučení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruki, 07.03.2010

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tom Sawyer (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­