ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (38)

  • literární žánr: komedie

Jedná se o 5aktovou prozaickou komedii inspirovanou Plautovým antickým námětem (Komedie o hrnci) a také hrou Duchové od Pierra de Larivey. Hra byla napsána roku 1668 a její hlavní postava, lakomec Harpagon, je ztvárněním člověka, jehož lakotný charakter ovládá jeho jednání a chování zásadním způsobem. Lakomec se v pařížské Palais-Royal hrál pouze 20x a v knižní podobě vyšel roku 1669.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2008 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu L'avare přeložil Vladimír Mikeš. Počet stran: 84. ISBN: 978-80-87128-02-2.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Molière, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, byl francouzský herec, spisovatel a dramatik období francouzského klasicismu 17. století. Patří k nejslavnějším klasickým dramatikům, zabýval se takzvaným nízkým dramatem, tj. kritizováním a zesměšňováním společnosti, často pojatým komicky (nízká literatura = komedie, bajka, satira; vysoká = epos, óda, hymna, tragédie). Taky je zřetelná inspirace komedií dell'arte. Jeho díla byla v tehdejší době velmi odvážná zejména v kritice mravů a společenských poměrů své doby. V satirických veselohrách zesměšňoval pokrytectví, šlechtu a její snobskou morálku a v neposlední řadě v 17. století zatracovanou církev. Začínal proti vůli rodiny jako herec a komediant v kočovné společnosti, později se stal ředitelem vlastního kočovného souboru, se kterým cestoval po třináct let po francouzském venkově. Účinkoval později také na královském dvoře Ludvíka XIV.

UMĚLECKÝ SLOH:

Klasicismus je umělecký směr, jenž se inspiruje především antickými vzory a zdůrazňuje střízlivý rozum, uměřenost a jasný, pravidelný řád. Vznikl v polovině 17. století jako reakce na citové až vášnivé baroko. (Po klasicismu navazuje rokoko.) V období klasicismu se rozvíjí zejména epická poezie a dramatická tvorba. Dramata musela dodržovat trojjednotu (času, děje a místa - bez odboček z času, děje a místa). Byl zde požadavek stylové vybroušenosti, srozumitelnosti a jasnosti. Klasicistní literatura vyzdvihuje nutnost společenského řádu, pevné morálky. Tento umělecký sloh je zastáncem střídmosti, kázně a rozumu.

HLAVNÍ POSTAVY:

Harpagon - v komedii představuje lakomce, který je posedlý penězi; při ztrátě peněz v díle naprosto zešílí a v tu chvíli by za peníze dal všechno, včetně své rodiny; Moliére použil tuto postavu na zesměšnění lakomectví a maloměšťáctví; vydělává půjčováním peněz na vysoký úrok = lichvář
Kleantes - syn Harpagona, jenž je až po uši zamilován do Mariany, což je chudá dívka z vedlejší ulice; chce otce požádat o požehnání, jenže místo toho se dozví, že si ji chce vzít sám Harpagon; vzhledem k jeho lásce k Marianě je ochoten udělat vše, aby Marianu získal on, i přestože je proti Harpagonovi bezmocný
Eliška - dcera Harpagona, jež je zamilovaná do Valéra; když chce otce požádat o požehnání, otec jí řekne, že se vdá za bohatého Anselma, otce Valéra; Eliška se nechce vzdát Valéra, a proto spojí síly s Kleantem
Valér - Harpagonův správce, který je zamilován do Elišky

DĚJ:

Kleantes a Eliška, děti Harpagona, jsou oba zamilovaní, a proto se domluví, že oba dva požádají otce o požehnání. Při tomto rozhovoru se ale dozví, že otec Harpagon má s nimi úplně jiné plány. Chtěl děti provdat a oženit tak, aby z toho měl co nejvíce peněz. Elišku Anselmovi a Kleanta bohaté vdově. Kromě toho jim oznámil, že si chce vzít Marianu, což byla láska Kleanta. Marianu Harpagonovi dohodila Frosina, ale ta za službu nedostala zaplaceno, a proto pomůže Kleantovi a Elišce. Eliška ani Kleantes se nechtějí vzdát. Sluha Kleanta, Čipera (Štika), ukradne Harpagonovu truhlu plnou peněz, aby mohli Harpagona vydírat. Jakmile se Harpagon o krádeži dozví, začne obviňovat každého, kdo mu přijde na oči. Jakub, sluha Harpagona, obviní Valéra, protože jej uhodil při večeři. Už to vypadá, že nechá oběsit Valéra, jenže vzhledem k nedorozumění Valér prozradí, že je synem hraběte Thomase d'Alburciho, že je jediný, který přežil při ztroskotání lodi. Tím se dozví, že Mariana je jeho sestra a Anselm jeho otec. V tu ránu přijde Kleantes a začne Harpagona vydírat. Harpagon by udělal pro peníze cokoliv, takže dětem dovolí si vzít, koho chtějí.

VLASTNÍ NÁZOR:

Pěkná komedie, která měla málo archaismů, a proto byla velmi čtivá. I přestože byla kniha psaná formou scénáře, pobavila mě a udržela si můj zájem až do konce. Určitě bych si někdy rád přečetl další knihu od autora této komedie.

POZNÁMKY:

  • Paříž, 1670
  • Harpagon nechce, aby musel dávat věno, proto hledá bohatého ženicha

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tim, 31.08.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (38)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­