ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Lakomec (19)


STRUČNĚ O AUTOROVI:

Autorem divadelní hry Lakomec je francouzský spisovatel a dramatik 17. století Moliére (vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin). Moliére se narodil 15. ledna 1622 a byl synem bohatého měšťana, po kterém měl živnost převzít, ale naštěstí (pro nás) se proti vůli své rodiny stal komediantem. Svými hrami se brzy proslavil, především mezi chudinou. Zabýval se tzv. nízkým dramatem, hlavně komedií a fraškou. Ve svých hrách nejčastěji zesměšňoval společnost, předváděl ji takovou, jaká v podstatě je (věci, o kterých se moc nemluví). Jeho hry však popuzovaly královský dvůr, a proto se Moliére často s dvorem dostával do rozporů. Zemřel 17. února 1673 na jevišti při výstupu, paradoxně když měl hrát umírajícího ve hře Zdravý nemocný. Kromě Lakomce jsou velmi známé jeho hry Zdravý nemocný a Tartuffe neboli Pokrytec.

DĚJ:

Děj Lakomce je velmi zamotaný. A myslím si, že pro Moliéra nebyl příliš důležitý. Moliére chtěl spíše ukázat (jako ve svých ostatních hrách), jaká je společnost. Hlavní postava Harpagon je nesmírně lakomý, dokonce i jeho syn Kleantes si musí peníze půjčovat. Kleantes se zamiloval do chudé dívky Mariany a chce si ji vzít. Je tu však jeden háček: musí svého otce požádat o svolení. Harpagon ho velmi překvapí, když mu řekne, že si Marianu chce vzít sám a svého syna chce oženit s bohatou vdovou a dceru Elišku chce provdat za starého, samozřejmě bohatého Anselma. Harpagonova dcera Eliška má ale ráda správce Valéra, který je ve skutečnosti potomkem nějakého šlechtice. Kleantův sluha Čipera našel poklad, jenž Harpagon ukrývá na zahradě. Lakomci netrvalo dlouho, než zjistil, že mu jeho nejdražší poklad chybí. Svolá celou svou rodinu a všechno služebnictvo a vyslýchá je. Při výslechu se také dozví, že se Valér zasnoubil s jeho dcerou. Harpagon chce Valéra zabít, ale Valér prozradí svůj původ. Kleantova milá zjistí, že je Valérova sestra. Kleantes vymyslí plán, který je přijatelný pro všechny: Harpagon dostane zpět své peníze a svolí ke sňatku Kleanta a Mariany, Elišky a Valéra.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Harpagon je natolik známou postavou, že každý ví, co to znamená, když někoho nazveme Harpagonem. Lakomec je starší muž, pro kterého jsou vším jeho peníze. Bez nich by byl jeho život ztracený a neměl žádný smysl. Je do nich tak zamilovaný, že k nim i promlouvá. Pro získání dalších "kulaťoučkých zlaťáčků" je schopný vzít štěstí i svým vlastním dětem tím, že je nutí do pro něho výhodných sňatků. Když mu Čipera peníze ukradl, propadl Lakomec v šílenství. Na druhou stranu, kdyby každý byl podobný Harpagonovi, byli by všichni lidé bohatší. Špatného člověka z něj tak trochu dělají ostatní lidé, kteří mu jeho peníze závidí. Nicméně Harpagon je typický příklad "držgrešle", jež je pro peníze schopná udělat téměř cokoliv.

JAZYK:

Kniha mě docela překvapila občasnými sprostými slovy. Je plná rozhovorů, takže se mi dobře četla. Nicméně zfilmovaná mě nadchla více, především francouzská verze s Louis de Funès.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Libertat, 14.12.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (19)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­