ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (18)

Lichvář Harpagon, hlavní postava této hořké klasické komedie, se stal synonymem pro lakomce. Ale ani jeho rodina neoplývá skvělými charaktery.

Harpagon oznámí svým dětem Kleantovi a Elišce, že se chce oženit s dívkou Marií. Do Marie je ale zamilován Kleantes. Eliška, která o tom ví, se snaží otci svatbu rozmluvit. Harpagon si nedá říct a večer chce uspořádat levné zásnuby nejen svoje, ale i svých dětí - Elišku chce provdat za pana Anselma, jenž nepožaduje věno, a Kleanta oženit s bohatou vdovou. Eliška je zamilovaná do Valeria, Harpagonova sluhy a patolízala a pana Anselma odmítá.
Kleantův sluha najde Harpagonovu pokladničku a spolu s Kleantem a Eliškou začnou Harpagona vydírat. Přejí si, aby se vzdal Marie a jim nenutil nemilované osoby. Harpagon má raději své peníze, a tak ustoupí, podmínky přijme a svoji pokladničku dostane zpět.
Večer přichází pan Anselm žádat o ruku Elišky. Valerius se s Anselmem začne předhánět a nakonec zjistí, že Anselm je jeho otec. Ten mu dovolí vzít si Elišku. Slečna Marie zjišťuje, že je Anselmova dcera, jež před lety údajně zahynula při potopení lodi. Anselm je dojat náhlým setkáním a slibuje, že obě svatby zaplatí. Harpagon je spokojen a odchází počítat svoje peníze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 05.06.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (18)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­