ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Zdravý nemocný (4)

- Praha, 1924

DĚJ:

Argan si o sobě myslí, že je nemocný, a dává to všem patřičně najevo. Přitom je ale zdravý. Jeho lékař pan Purgon jeho myšlenky potvrzuje a předepisuje mu různé léky, za které Argon platí docela dost peněz.
A protože je "nemocný", rozhodne se svoji dceru Angeliku provdat za lékaře Tomáše Diafoira. Jenomže Angelika si už vybrala Kleanta.
Služka Toinetta se snaží Angelice pomoci, a tak požádá o pomoc Arganova bratra Beralda. Toinetta se převlékne za lékaře, který cestuje po celém světě a léčí jen zajímavé nemoci. Jde si prohlédnout Argana a řekne, že jeho lékař Purgon neumí léčit. Předepíše mu useknutí ruky a vypíchnutí oka, aby mu dokázala, že jeho nemoc je nesmyslná.
Když se zpět převleče a přijde jako služka, tak ho s Beraldem přemluví, aby dělal, že je mrtvý. Toinetta to oznámí jeho ženě Belině a ta je ráda, že konečně zemřel a zmocní se jeho majetku. Potom to řeknou Angelice, ta pláče a řekne, že se tedy provdá za Tomáše, když to bylo otcovo přání. Argan se konečně dozvěděl, jak to s ním kdo myslí. Obě dvě jsou překvapené, když Argan vstane a řekne jim, že smrt jenom předstíral, aby se dozvěděl, jaké jsou.
Argan dovolí Angelice se provdat za Kleanta, ale jen když se stane lékařem. Kleant souhlasí. Berald Arganovi řekne, ať se tedy sám stane lékařem a že má přátelskou fakultu, která ceremonii vykoná u nich v domě a zadarmo. Argan tedy souhlasí, ale neví, že si z něho Berald chce udělat legraci. Argan konečně pochopí, že není nemocný.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Argan - mrzutý; myslí si o sobě, že je nemocný, ale přitom je zdravý; nemá v oblibě služku Toinettu
Angelika - dcera Argana; mladá, krásná, zamilovaná do Kleanta
Belina - druhá žena Argana; zlá, chtivá, jdoucí po Arganovu majetku
Toinetta - drzá služka, nemá v oblibě Argana, rozumí si s Angelikou
Kleant - mladý, chytrý; zamilovaný do Angeliky
Tomáš Diafoirus - chytrý, dobře vychovaný; lékař, kterého vybral Argan své dceři Angelice za manžela
pan Purgon - chytrý; Arganův lékař

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor chtěl touto knihou říci, že když si někdo myslí, že je nemocný, tak se nikdy nevyléčí.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Dílo je psáno staročeským jazykem. Někdy jsou tam použity přechodníky.

CITÁT Z KNIHY:

Diafoirus: Udělej zatím poklonu slečně Angelice.
Tomáš: Slečno! Jako socha Memnonova vydávala zpěvné zvuky, jakmile ji ozářily paprsky slunce, zrovna tolikéž sladce působí na mne vycházející slunce vaší krásy; a jako přírodozpytci pozorovali, že květina nazvaná slunečnice se vždycky k slunci obrací, tolikéž bude se nyní srdce moje obraceti k zářícím hvězdám vašich zrakův, jakožto k jediné své naději. A proto dovoltež, spanilomyslná slečno, abych dnes na oltáři vašich půvabův obětoval toto svoje srdce, které nezná jiné touhy a ctižádosti, nežli aby, pokud bije, po celý svůj život bylo vaším, slečno, nejpokornějším, nejposlušnějším a nejvěrnějším sluhou a manželem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 05.12.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Zdravý nemocný (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­