ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (4)


Vydal: Odeon, v roce 1973
Přeložil: E.A.Saudek

HLAVNÍ POSTAVY:

Harpagon, Kleant - jeho syn, Eliška - jeho dcera, Valér, Mariana - jeho sestra, Anselm - jejich otec, Čipera a další...

DĚJ:

Děj se odehrává v Paříži roku 1670.
Harpagon je velice sobecký a hamižný. To, co má na světě nejraději, jsou peníze, o které má takový strach, že je porůznu schovává a třicet tisíc má zakopaných dokonce i na zahradě. Své děti chce provdat tak, aby na tom vydělal a vůbec mu nezáleží na citech svých dětí. Přitom se sám zamiluje do mladé dívky a rozhodne se s ní oženit. Shodou okolností je to Mariana, dívka, do které je zamilován i jeho syn Kleant. Mariana se sňatkem souhlasí na radu svých blízkých a pouze pro peníze, ale netuší, že její milý Kleant je Harpagonův syn. Eliščin přítel Váler začne u Harpagona pracovat a podlézá mu, jen aby si ho Harpagon oblíbil a dal mu Elišku. Ale Harpagon už má pro Elišku jiného manžela. Má jím být starý Anselm, který slíbil, že za Elišku nebude chtít věno a to je pro Harpagona nejdůležitější. Když se to Eliška a Valér dozvědí, potají se zasnoubí. Harpagon se pohádá s Kleantem o Marianu, ale každý trvá na svém a nikdo se Mariany nechce vzdát. Čipera, Kleantův sluha, objeví zakopané peníze a dá je Kleantovi. Když Harpagon zjistí, že mu byly ukradeny peníze, začne šílet a obvinění padne na Valéra. V té chvíli vyplave na povrch, že je zasnouben s Eliškou. Zrovna v ten den se u Harpagona staví Anseln. A zjistí, že Valér je jeho ztracený syn a Mariana je jeho ztracená dcera. V tom okamžiku se ve dveřich objeví Kleant a řekne otci, že ví, kde jsou jeho peníze a dá mu je, až svolí k jeho svatbě s Marianou. S tím Harpagon souhlasí. Nakonec jsou všichni štastni, protože se konají dvě svatby, Harpagon dostane nazpět své peníze a Anselm nalezne svoji rodinu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucka, 02.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­