ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Zdravý nemocný (3)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydavatelství Osvěta, Praha XII, překlad Svatopluk Kadlec; název originálu: Le malade imaginaire

FABULE:

Poslední Molierovo dílo. Jedna z jeho nejproslulejších komedií o typickém měšťáku - hypochondru Arganovi, který myslí tolik na své peníze a ohrožené zdraví a který je takto v osidlech lékařů a apatykářů, jakožto i v osidlech své druhé, pokrytecké a peněz chtivé ženy Beliny, kterou si tento postarší vdovec "za peníze koupil". Pro zdraví by obětoval i štěstí své dcery Angeliky (Anděla), kterou by nejraději provdal za lékaře, aby tak ušetřil peníze na léčení. Tyrana plného rozmarů přivede k rozumu služebná Tonička spolu s Argánovým bratrem Béraldem, kteří se nakonec uchýlí ke lsti, aby zachránili Angeliku. Dcera domněle nemocného se provdá za svého skutečného milence a náš zdravý churavec je zachráněn před zištností vlastní ženy, šilhající jen po jeho smrti a očekávaném dědictví.

IDEA:

Mohutná satira na lékaře šarlatány, lékaře, přidržující se jen starých formulí, a na měšťáky, starající se pouze o sebe.
Moliére zde podal obraz typické měšťácké rodiny, v jejíž pokrytecké a egoistické atmosféře se dusí jakákoliv krása, jakýkoliv skutečný cit, dokonale zde vylíčil to, že rodinu pohromadě drží jen pokrytecká konvence a peněžní zájmy. Také zde poukázal na morální křivost výchovy dětí. Na děti, které se v takovéto atmosféře stávají sobci a pokrytci, kteří umějí jen využívat slabostí a chyb dospělých ve svůj prospěch - tak jako Angeličina sestra Ludvička, z níž si Belina učinila donašeče a špeha.

ŽÁNR A SYŽET:

Žánr: realistická komedie - balet o 3 dějstvích
Syžet: chronologický

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

ARGAN - hlavní postava této komedie. Hypochondr, pokrytec, sobec a tyran, který je pro své peníze a zdraví ochoten udělat téměř cokoliv.
BELINA - druhá Argánova manželka. Žena, která se nestydí pro peníze udělat cokoliv...
ANGELIKA - dcera Argána. Jediná z rodiny, která je schopna opravdového, oddaného a obětavého citu a také v jeho jménu, v zájmu toho, koho má ráda bojovat.
LUDVIČKA - mladší dcera Argána. Rozmazlená, sobecká a pokrytecká, umí dobře využívat slabostí a chyb dospělých.
BERALD - Argánův bratr, kterému se díky jeho důvtipu a díky nápadům služebné Toničky podaří zachránit svoji neteř před nevhodným sňatkem.
KLEANTES - milenec Angeliky.
PAN DIAFOIRUS - lékař, zločinný šarlatán, jemuž "věda" slouží jen jako pláštík k podvodným výdělkům.
PAN PURGON - Argánův lékař
PAN FLEURANT - lékárník
PAN DE BONNEFOI - notář
TONIČKA - Argánova služebná. Statečná, spravedlivá a energická žena, která jediná dokáže účině bojovat proti egoismu a hlouposti Arganově a stejně tak i proti agoismu a zločinnému kořistnictví Beliny, aby zajistila štěstí Angelice a Kléantovi.

Další postavy: lokajové, pastýřka, Polichinel, stařena, hudebníci, drábové, cikáni, doktoři, president lékařské fakulty, ranhojič, čalouníci a další...

JAZYK:

Obecná čeština

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, protože poukazuje na obraz typické měšťácké rodiny, v jejíž pokrytecké a egoistické atmosféře se dusí jakákoliv krása, jakýkoliv skutečný cit, dokonale zde vylíčil to, že rodinu pohromadě drží jen pokrytecká konvence a peněžní zájmy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: RUDOLFa, 05.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Zdravý nemocný (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­