ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Lakomec (20)

- vrcholné dílo francouzského klasicismu

Literární druh: drama
Literární žánr: komedie

POSTAVY:

Harpagon, Kleant, Eliška, Valér, Mariana, Anselm

DOBA A MÍSTO DĚJE:

17. století, Paříž

DĚJ:

Sourozenci Kleant a Eliška se zamilovali do Valéra a Mariany. Chtějí svého neuvěřitelně lakomého otce přesvědčit, aby dal k jejich sňatkům souhlas. Valér proto u Harpagona, otce Elišky a Kleanta, začne pracovat a Harpagonovi neustále pochlebuje, aby si získal jeho přízeň. Kleant se rozhodne říci Harpagonovi o jeho vztahu s Marianou, ale otec ho předběhne a poví mu o svém plánu Marianu si vzít. Děj se neustále zamotává a většina situací končí až komicky. Harpagon nakonec zjišťuje, že mu ukradli kazetu s jeho penězi. Obvinění skončí na Valérovi, který nakonec Harpagonovi poví o jeho úmyslu vzít si Elišku. Harpagon nejprve nesouhlasí, ale po zjištění, že má Valér slušné jmění, přeci jen přikývne. Zamotaný děj se rozuzluje a končí zjištěním, že Valér s Marianou jsou sourozenci a jejich ztraceným otcem je Anselm, Harpagonův přítel. Ten chce, aby jeho znovu nalezené děti byly šťastné, a proto přesvědčí Harpagona, aby s jejich sňatky souhlasil.

VLASTNÍ NÁZOR:

Při čtení této komedie jsem se velmi bavila. Mnoho komických situací způsobených spoustou nedorozumění a lakotou Harpagona mě několikrát rozesmálo. Hra se mi opravdu líbila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pájísek D., 08.02.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (20)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­