ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (13)

Tato komedie o 5 dějstvích z roku 1662 se odehrává v Paříži v druhé polovině 17. století. Kritizuje lakotu, podlézavost a neupřímnost. Je napsána na motivy antické "Komedie o hrnci" od Plauta. Hlavním hrdinou je lakomý bohatý vdovec Harpagon, který se nestará o nic jiného než o své jmění, dokonce nebere ohledy ani na své děti Elišku a Kleanta. Eliška je zamilovaná do správce Valéra, Kleant do Mariany. Oba ale svou lásku tají, protože se obávají reakce svého otce. Valér se snaží Harpagonovi co nejvíce podlézat, aby mu později dal svoji dceru. Harpagon se rozhodne, že provdá Elišku za movitého starce Anselma, který je ochoten si ji vzít i bez věna a sám že si vezme Marianu. Když se Eliška dozví, že se má stát ženou někoho jiného, společně se s Valérem zasnoubí. Kleant je také zaskočen, pohádá se s otcem o Marianu, ale ani jeden se jí nechce vzdát. Harpagon nechá vystrojit večeři, ale přikáže, aby nestála moc peněz. Na večeři přijde i Mariana, ovšem když zjistí, že Kleant je synem jejího milého, je smutná a své dohazovačce Frosině řekne, že Harpagona nechce. Harpagon neustále střeží své peníze jako oko v hlavě. Čipera, Kleantův sluha, však objeví peníze zakopané na zahradě a dá je Kleantovi. Když Harpagon zjistí, že mu chybí část jmění, začne šílet a obviňovat všechny kolem sebe. První padne obvinění na Valéra, Harpagon z něj mámí peníze zpět, ten však neví, o co jde, tak prozradí svoji lásku k Marianě. Toho večera se u Harpagon staví i Anselm. Zjistí, že Valér je jeho dávno ztracený syn a Mariana ztracená dcera. V tu chvíli se na scéně objeví Kleant a řekne svému otce, že ví, kde jsou jeho peníze a na oplátku chce svatbu s Marianou. Harpagon, ochotný dát za své peníze cokoli, souhlasí. Nakonec jsou všichni šťastni - Anselm, že nalezl svou ztracenou rodinu, Harpagon, že nalezl své peníze a Eliška a Kleant, protože otec svolil ke svatbám, neboť Anselm slíbil, že obě svatby uhradí.

HLAVNÍ POSTAVA:

Harpagon - lakomý, hledící pouze na své peníze, neuznává city druhých, chamtivý, pro peníze by se "roztrhal"

VLASTNÍ NÁZOR:

Toto dílo se mi velice líbilo. Obsah byl poutavý, dílo se velice dobře četlo, je psáno srozumitelně. I přes své stáří je téma "peníze nade vše" v dnešní době velice aktuální.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petulka212, 25.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­