ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Lakomec (7)

Lakomec je klasická komedie o 5 dějích. Byla napsána Moliérem roku 1661. Celé dílo je zasazeno do Paříže v 17. století. Moliér si vzal motiv z Platonovy Komedie o hrnci.

Celá komedie pojednává o starém Harpagonovi a jeho dětech Elišce a Kleantesovi.
Harpagon je chamtivý, šedesátiletý lichvář, kterému nezáleží na ničem jiném, než aby výhodně provdal a oženil své děti. Sám touží po mladé dívce Marianě.
Do Mariany se však zamiluje i jeho syn Kleantes. Harpagon ale vybral svému synovi jinou nevěstu, bohatou vdovu. Dceři našel bohatého starce, ale ona se zamilovala do mladého muže Valíra. Jejich sluha Čipera jim chce pomoci, a tak ukradne jejich otci peníze, které má zakopané na zahradě.
Za vrácení peněz požaduje od Harpagona, aby se vzdal Mariany. Nakonec se ukáže, že Mariana a Valír jsou sourozenci a že jsou děti bohatého Anselma.
Harpagon nakonec proti svatbám nic nenamítá, zvláště pak, když vše platí Anselm. Harpagon zůstane sám jen se svými penězi.

Moliér v tomto díle kritizoval hlavně touhu po penězích. Peníze jsou vášní, která člověka vylučuje ze společnosti, začíná člověka odcizovat nejen okolním lidem, ale i své vlastní rodině. Nebere ohled na city ani lásku.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tento příběh od Moliéra mě nejen pobavil, ale i poučil. Příběh byl velmi pěkně zpracován. Dílo se mi líbilo i ve filmové verzi, kde hrál perfektně roli Harpagona Viktor Preiss.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jahudka293, 08.05.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­