ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Tartuffe (3)

Do rodiny měšťana Orgona přišel nuzný chudák Tartuffe, který si pána získal svou zbožností. Ve skutečnosti je to podvodník, jenž usiluje o jeho majetek. Marně se rodina od začátku snaží otevřít Orgonovi oči, aby viděl, že za pánbíčkařením se skrývá vypočítavost. Díky konfliktům v rodině se tak zbaví zbrklého Denise, jenž otci řekl o hostově snaze získat paní Elméru, je mu přislíbena Orgonova dcera Mariana, která je však zasnoubená s Valerou. Hloupý Orgon se tak rozzuří kvůli své dceři, že přepíše celý majetek na Tartuffa.
Aby paní svého muže přesvědčila o hostově proradnosti, schová jej pod stůl a do pokoje pozve samotného Tartuffa, jemuž vyzná lásku. Ten brzy začne přitakávat, pomlouvat Orgona a dotírat na Elméru. Konečně pán domu pozná, že pochybil a nemilého návštěvníka vyžene.
To ale ještě není konec, protože se své zaslepenosti vše přepsal na podvodníka, tudíž mu má být zabaven všechen majetek a navíc mu Tartuffe odcizil truhlu s dopisy, které si tu schoval nepřítel krále. Hroznou situaci dovede ke spravedlivému konci teprve zásah vyšší moci - panovníka, který nechá zločince zavřít a odpustí Orgonovi i jeho provinění s truhlou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 11.12.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Tartuffe (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­