ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Misantrop (5)

- komedie o 5 dějstvích

Misantrop (1666) bývá považován za Moliérovo vrcholné dílo. Hra na pozadí intrik nabízí dnešní téma: má se člověk přizpůsobit pragmatickému politikaření a z toho profitovat, anebo vyjádřit svůj protest distancí a stáhnout se do ústraní?

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Alcest - příklad absolutní upřímnosti, nesnáší lidi, kteří lžou, přetvařují se, ale i lidi, kteří jsou k těm přetvářejícím se hodní, i přesto všechno miluje Celimenu
Celimena - touží být ve středu pozornosti, chová se sobecky, nechce se zavazovat, má několik milenců, ale každý z těch milenců si myslí, že je jediný

OBSAH:

Hlavní postavou tohoto příběhu je Alcest, který je představitelem absolutní upřímnosti a čestnosti. Alcest miluje Celimenu, jež je ale ukázkou neupřímnosti, přetvářky a svobodného života. Alcest jí ale všechno toleruje, protože věří v čistotu její lásky k němu.
Oront, další nápadník Celimeny, si nechá hodnotit od Alcesta svůj sonet, a protože Alcest nesnáší lži a vždy říká pravdu, řekne Orontovi, že jeho verše jsou špatné jako on sám, že jsou prázdné atd. Oront je uražen a jde si stěžovat na vyšší místa, kde má velký vliv. Alcest je tedy předvolán před soud, ale protože vyzdvihne klady Orontovy postavy, je propuštěn.
Celimenina přítelkyně Arsione je na Celimenu naštvaná kvůli způsobu jejího života, a tak ukáže Alcestovi dopis, z něhož je patrné, že Celimena měla mnoho milenců a všem říkala, že miluje pouze je a že všichni ostatní jsou hloupí... Díky tomu se od ní všichni odvrací, až na Alcesta, ten jí navrhuje život na venkově, ale pouze s ním. Celimena zvyklá na život ve středu pozornosti mužů i dam odmítá. Alcest zklamán životem opouští město a sám putuje na venkov.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 01.05.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Misantrop (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­