ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Don Juan (2)

- komedie o pěti dějstvích

Hlavní postavou je rozmařilý, pokrytecký šlechtic a sukničkář don Juan. Je ženatý s Elvírou, kterou unesl z kláštera. Brzy ho však omrzela. Cestuje se svým věrným sluhou Sganarelem. Juan se seznamuje s venkovankami a svádí je. Říká, že si je vezme. Jeho konání však přeruší Elvířini bratři don Carlos a don Alonzo. Don Juan musí utéct. Náhodou zachrání donu Carlosovi život, a tak ho nemohli zabít a pomstu odložili. V hrobce vidí don Juan sochu komtura, kterého zabil (hýbe se). Za donem Juanem přichází jeho otec don Luis a vyčítá mu jeho činy a chce, aby žil jako čestný muž. Navštívila ho i Elvíra. Don Juan přišel na to, že je lepší skrývat své činy a ostatním lhát. Podle něj je pokrytectví neřest módní a všechny módní neřesti se pokládají za ctnosti. Přetvářka je prý považována za umění. Otci namluví, že se polepšil. Ale donu Juanovi už nebylo pomoci. Naděje, že by se napravil byla pryč. Socha komtura ho chytla za ruku. Vtom do něj udeřil blesk, země se otevřela, pohltila ho a z místa, kde se propadl, vyšlehly vysoké plameny. Don Juan, jenž na nic nevěřil, byl potrestán.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Monika V, 15.02.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Don Juan (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­