ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Zdravý nemocný

Ústřední postavou je měšťan Argan, který je rodným bratrem pana Jordána z jiné Moliérovy komedie – Měšťák šlechticem. Jeho morálka je morálkou peněz, za peníze si koupil mladou a hezkou ženu a za peníze si chce koupit i své ohrožené zdraví. Všecko a všichni se musí točit okolo něj. Pro to, aby si "tatínek" a "mužíček" Argan své pohodlí, zdraví a štěstí udržel, je rozhodnut obětovat i štěstí své vlastní dcery. Tento hloupý a důvěřivý hypochondr trápí a tyranizuje svými rozmary a nápady celou rodinu a celé své okolí, aby ušetřil peníze, které s tak těžkým srdcem vydává za své léčení. Rozhodne, že si jeho dcera Andělka musí vzít lékaře. Bránit se proti jeho rozmarům lze jenom lstí, chytrostí nebo podvodem – rozumové důvody proti jeho hlouposti nic nezmohou, jak se o tom přesvědčuje Arganova služebná Tonička a Arganův bratr Béralde, kteří se nakonec musí uchýlit ke lsti, aby zachránili Andělku před neštěstím, do kterého ji nutí Argan. Stejně se proti Arganovu egoismu a hypochondrii brání jeho druhá žena Belina, která si jako pravá měšťanka vzala vdovce Argana jen kvůli penězům a která doufá, že postonávající Argan brzo zemře a odkáže jí veškerý svůj majetek. Jedinou skutečně pozitivní, kladnou postavou je vedle Arganova bratra Béralda, který však je v komedii jen průvodní postavou, služebná Tonička. Tato energetická žena se zdravým rozumem, rodná sestra Doriny z Tartuffa nebo Mikulášky z Měšťáka, dovede jediná účinně bojovat proti egoismu a hlouposti Arganově a stejně tak proti zločinnému kořistnictví Beliny, aby zajistila štěstí Andělce a jejímu vyvolenému, Cléantovi. Jediná z celé rodiny – snad kromě Andělky – je schopna opravdového, oddaného a obětavého citu a jediná je také schopna ve jménu tohoto citu bojovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra, 01.12.2002

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Zdravý nemocnýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­