ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (11)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z francouzského originálu přeložil E.A.Saudek, nakladatelství Mladá fronta, edice Máj, Praha, 1966, 284 stran

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Paříž v roce 1670

HLAVNÍ POSTAVY:

Harpagon - bohatý muž, lakomý, peníze jsou důležitější než jeho děti, šedesátník
Kleant - syn Harpagona, zamilovaný do Mariany, láska je pro něj důležitá
Eliška - dcera Harpagona, zamilovaná do Valéra
Mariana - krásná, křehká dívka, miluje Kleanta
Valér - zamilovaný do Elišky, pracuje v domě Harpagona, aby byl Elišce nablízku
Anselm - bohatý, starší muž
Čipera - sluha Kleanta, je si vědom Harpagonových vlastností

OBSAH:

Kleant je zamilovaný do Mariany a Eliška do Valéra. Oba sourozenci se to bojí říct otci, protože ani Mariana ani Valér nejsou bohatí. Pro jejich otce hrají totiž nejdůležitější roli peníze. Harpagon se rozhodne, že se ožení. Za svoji ženu si zvolí mladičkou Marianu, která je Harpagonem zhnusená. Když přijde do jejich domu, setkává se s Kleantem. Oba jsou šokováni, Kleant se jí dvoří. Harpagon ji nemiluje, je to pouze jeho rozmar. Když se ptá svého syna na jeho názor na Marianu, Kleant zapře své city a velmi ji zkritizuje. Harpagon se přizná, že ji chtěl dát jemu za ženu, ale když se mu nelíbí, tak tedy ne. Kleant tedy řekne pravdu a svěří se otci, že ji miluje, ale před ním to tajil. Harapagon se na Kleanta rozzlobí a zarputile se rozhodne s Marianou oženit. Čipera ukradne Harpagonovi kazetu s mnoha penězi, které měl schované na zahradě. Z této krádeže je obviněn Valér. Harpagon nadává Valérovi za tento hřích, ale Valér si myslí, že je kárán za lásku k Elišce. Nakonec se Harpagon dozví pravdu o vztahu mezi Valérem a Eliškou. Harpagon se rozhodne provdat Elišku za starého boháče Anselma. Kleant má teď v rukou Harpagonovy peníze a tím pádem i velkou zbraň. Řekne Harpagonovi, že mu dá ty peníze, pokud mu dovolí vzít si Marianu. Valér prozradí, že není chudý, že je šlechtického původu, protože je synem hraběte Tomáše d'Alburciho, který zemřel. Když tohle vysloví, Mariana v něm pozná svého bratra. Nakonec Anselm prozradí, že on je hrabě Tomáš d'Alburci a že se tehdy zachránil. Harpagon tedy nic nenamítá proti svatbám svých potomků s dětmi bohatého hraběte a dostává od Kleanta své peníze.

ZNAKY:

  • drama o 5 dějstvích
  • kritika lidských vlastností (lakota, podlézavost, neupřímnost)

CITÁT Z KNIHY:

Chyťte zloděje! Chyťte zloděje! Chyťte vraha! Stráž! Panebože na nebi! Je po mně! Zabili mě! Podřezali mě! Ukradli mi moje peníze! Kdo to mohl být? Kam se propad? Kde se skrývá? Kam se vrtnou, abych ho našel? Kam běžet? Kam neběžet? Není tamhle? Nebo tady? Kdo je to? Stůj! Vrať mi mé peníze, padouchu!

VLASTNÍ NÁZOR:

Bylo to vtipné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 21.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­