ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Plautus Titus Maccius (*251 př.n.l - †184 př.n.l)

­­­­

Komedie o hrnci (2)

Svazek Amfitryon a jiné komedie přináší moderní české překlady sedmi komedií klasika římské komedie, a to včetně Komedie o hrnci. O působení autorových her na světovou dramatickou tvorbu i o českých překladech informují předmluva a úvody k jednotlivým komediím.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Amfitryon a jiné komedie. Vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1978 (1. vydání). Z latinských originálů přeložili a poznámkami opatřili Vladimír Businský a kolektiv. Předmluvu a úvody ke komediím napsala Eva Stehlíková. Celkový počet stran: 607 (Komedie o hrnci; Kasina; Amfitryon; Hra o skříňce; Komedie oslovská; Zajatci; Milenci).

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Titus Maccius Plautus byl jedním z nejvýznamnějších tvůrců římské komedie. Žil pravděpodobně v letech 251-184 př.n.l. Je autorem asi 130 děl. Dochovalo se jich pouze 21. Náměty ke hrám bral v Řecku a přetvářel je pro římské publikum. Mezi jeho další známá díla patří například Lišák Pseudolus nebo Vychloubačný voják.

MÍSTO DĚJE:

Řím

HLAVNÍ POSTAVY:

Euklio - lakomý stařec; vlastník hrnce se zlatem
Fédrie - dcera Euklia
Megadorus - bohatý stařec; chce za ženu Eukliovu dceru
Eunomie - Medagorova sestra
Lykonides - Megadorův synovec, otec Fédrina dítěte
Strobilus - Megadorův a Lykonidův otrok; zloděj hrnce se zlatem

DĚLENÍ KNIHY:

Knížka je dělena na jednání, ta jsou potom dále rozdělena na samotné výstupy.

Hra se nedochovala celá, většina pátého jednání chybí, a tak jsou pouze dohady, jak hra skončila...

OBSAH:

Knížka začíná prologem. Lár, bůh domu, ve kterém Euklio bydlí, nám v něm prozradí, kde se vzal hrnec zlata. Eukliův děd poklad ukryl a pověděl o něm pouze Lárovi. Ten pak prozradil tajemství Eukliovi, aby jeho dcera Fédrie našla štěstí.

Na začátku hry vyhání Euklio služku Stafylu z domu, protože si myslí, že mu ukradla hrnec se zlatem. Když zjistí, že o zlatě ani neví, uklidní se a vezme ji zpět.

Mezitím Eunomie radí svému bratrovi Megadorovi, aby se oženil. Megadorus se rozhodne oženit s Fédrií, dcerou Euklia. Jde tedy požádat Euklia o její ruku. On souhlasí pod podmínkou, že Fédrie nedostane žádné věno. Svatba se měla konat ještě ten den.

Megadorus povolal kuchaře, kteří začali vařit v Eukliově domě. Když se do svého domu vrátí Euklio a vidí kuchaře, zbije je v domnění, že mu chtěli ukradnout zlato. Rozhodne se, že hrnec se zláťáky ukryje v chrámu Důvěry.
V chrámu Důvěry Euklio skládá modlitbu, aby Důvěra zlato ukryla. Jeho modlitbu však tajně vyslechne Strobilus, Megadorův a Lykonidův sluha. Ten začne zlato v chrámě hledat. Naneštěstí pro něj se Euklio vrátí. Když ho vidí, zbije ho a vyrazí z chrámu. Strobilovi dojde, že Euklio bude chtít svůj poklad přemístit, a proto si na něj před chrámem počká. Poté ho pronásleduje do Silvanova háje. Euklio tam své zlato ukryje, jenže hned po jeho odchodu mu ho Strobilus ukradne.

Mezitím Fédrie porodí chlapce. Lykonides, otec dítěte, jde okamžitě za svým strýčkem Megadorem, aby odvolal jeho sňatek s Fédrii. Chce si ji totiž vzít on. Euklio přišel na to, že jeho hrnec byl ukraden. Potká se s Lykonidem, jenž mu chce říct o dítěti a jeho záměru vzít si Fédrii, ale Euklio jej podezírá z krádeže jeho zlata. Nakonec se ale vše vysvětlí.

Poté se Lykonides potká se Strobilem, který mu řekne o zlatě, jež ukradl. Lykonides slíbí Strobilovi svobodu, pokud zlaťáky vrátí zpět Eukliovi. Strobilus tedy vrací zlaťáky Eukliovi, jenž je ale dává nevěstě Fédrii a ženichovi Lykonidovi jako svatební dar. Hra končí svatbou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vít Petříček, 19.12.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Titus Maccius Plautus - Komedie o hrnci (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­