ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

    Ceska posta
­­­­

Lakomec (23)


PROSTŘEDÍ:

Paříž v polovině 17. století

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Harpagon - lakomý, vdovec, chamtivý, bezcitný, lichvář, obětuje všechno - rodinu, děti i svoji lásku pro peníze
Kleant - chytrý a podnikavý (syn Harpagona), zamilovaný do Mariany
Eliška - spravedlivá, upřímná (dcera Harpagona), zamilovaná do Valéra
Mariana - krásná, zamilovaná do Kleanta (dcera Anselma)
Valér - mladý, zamilovaný do Elišky, ztracený bratr Mariany
Frosina - "dohazovačka"
Čipera - sluha, ukryl Harpagonovy peníze

JAZYK:

  • vtipná komediální zápletka, komické zábavné nedorozumění
  • živé dialogy a satirický tón
  • výsměch zdařilá charakteristika postav

KOMPOZICE:

  • dodržení jednoty místa, času a děje
  • psáno jako próza - převzatý motiv z Plautova díla "Komedie o hrnci"

Rámcová kompozice
Expozice: Harpagonův majetek
Kolize: láska Harpagonova syna Kleanta
Krize: Harpagonovo zamítnutí svatby Mariany a Kleanta
Katastrofa: ztráta peněz
Závěr: navrácení peněz, svatba Mariany a Kleanta, Elišky a Valéra

TÉMATICKÝ PLÁN:

Celkové téma: lidská chamtivost
Hlavní téma: Harpagonův život
Motiv: kritika chorobné touhy po penězích - peníze jsou vášní, která člověka vylučuje ze života; člověk zaslepený touhou po bohatství nebere ohled na city ani lásku; výsměch lidské chamtivosti

DĚJ:

Tento příběh vypráví o lakomém boháči Harpagonovi a jeho dětech Kleantovi a Elišce. Kleant i Eliška jsou zamilovaní a oba vědí, že lakomý otec by s jejich sňatky nesouhlasil, proto musí své city skrývat. Když se však Harpagon Kleantovi svěří, že si chce sám vzít za ženu jeho vysněnou lásku Marianu, a Kleanta chce oženit s bohatou vdovou, začne o Marianu zoufale bojovat. Eliška je také nešťastná, protože miluje správce Valéra, ale jelikož se zdá být chudý, tak ji chce otec provdat ještě ten večer za bohatého Anselma. Jenže situaci tohoto večera zcela změní krádež Harpagonova pokladu s třiceti tisíci! Harpagon vyslýchá celý dům, pomalu začíná bláznit a všechny chce pozabíjet. Mezitím se ještě nedorozuměním Valér prořekne, a tak se Harpagon dozví, že se zasnoubil s Eliškou, což ho rozčílí ještě víc. Nakonec se dozví, že poklad schoval Čipera - sluha, jenž se už nemohl na utrpení 2 mladých lidí dívat a slibuje jeho navrácení jen pod podmínkou, že Harpagon povolí sňatek s Marianou. Zároveň vychází najevo, že Anselm je otcem Valéra i Mariany. Když slíbí, že zaplatí obě svatby, Harpagonovi už nic nebrání, aby jim svatbu nesvolil, protože touha po penězích je veliká a navíc nebude muset na svatby vydat ani korunu - no není to idylka...?

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha je jednou z nejvtipnějších, kterou jsem za poslední rok četla. Dynamické a přitom tak nenucené dialogy jsou opravdu výstižné. Autor má skvělý smysl pro humor. Nejvíce mě vždy pobavila Valérova ironie a určitě bych chtěla vidět i divadelní představení nebo alespoň filmové zpracování.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabriela, 05.06.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (23)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­