ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Lakomec (9)

Tato divadelní komedie se odehrává v Paříži roku 1670. Boháč a neuvěřitelný lakomec Harpagon, kterého všichni pomlouvají a kde kdo se mu kvůli těmto vlastnostem posmívá, ovdověl. Ve svých šedesáti letech zůstává osamocen se synem Kleantem a dcerou Eliškou. Ale je pravda, že ještě má své peníze, které miluje nade vše. I přes to se chce znovu vdát. Líbí se mu velice mladá dívka, Mariana, ale on netuší, že ta už miluje jeho syna. Také plánuje výhodně provdat Elišku za jednoho staršího, avšak velmi bohatého člověka, Anselma. Ani v jejím případě neví, že dcera se už zaslíbila Valérovi. Ten se neustále snaží o přízeň jejího otce, aby nakonec souhlasil s jejich sňatkem. Různě se mu snaží podlézat a lichotit, jak jen dokáže.
Problémy v rodinných vztazích pokračují strhující rychlostí. Harpagon věří každé slovo své prolhané dohazovačce. Zve Marianu k nim na oběd a ve stejný den má přijít i Anselm na večeři, aby se trochu sblížil s Eliškou. I pro syna už má přichystanou vhodnou partii - nějakou postarší vdovu. Pro každého člena rodiny nastává osudný večer.
Do Harpagonova domu přichází Mariana, Anselm, Valér, Eliška, Kleant a dokonce i policejní inspektor s písařem, protože se majiteli domu ztratila jeho kasička s penězi. Při této události se všechno obrátí úplně jinak, než jak to Harpagon původně zamýšlel. Zjistí se, že Valér a Mariana jsou sourozenci, kteří díky náhodě přežili ztroskotání na moři. A rovněž našli i svého otce, Anselma. Ten když zjistil, jak to ve skutečnosti s mladými dvojicemi je, odstoupil od plánovaného sňatku s Eliškou. Kleantovi se zase dostala do rukou otcova kasička, kterou jeho sluha ukradl, a žádal za ní jako výměnu Marianu. S čímž lakomec Harpagon samozřejmě souhlasil. Anselm převzal všechny náklady za svatby na sebe, čímž zbavil svého budoucího tchána jeho velkých nákladů. Při takovém argumentu už Harpagon neměl co namítnout a tak se jejich děti mohli těšit na svatbu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 09.01.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­