ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (24)

- 1669

Moliére vytvořil nejen v Lakomci komedii, která je drsným soudem nad společenskými abnormalitami doby, která tvrdě odhaluje lidské pokřiveniny, dovede je nadnést a zveličit, dovede vytvořit k nim protiklad, odhalí zvrácené společenské konvence a dovede je prorazit a prolomit a najít možnosti polidštění společnosti i člověka.

DĚJ:

Harpagon je všemi známý sobec a lakomec. Ve chvíli, kdy se chce oženit s dívkou, jíž miluje jeho syn a svou dceru chce prodat za starého muže, se proti němu začnou jeho děti bouřit. Jeho syn dokonce dojde tak daleko, že za pomoci svého vychytralého sluhy ukradne otcovu skříňku s penězi. Ten, když to zjistí, začne panikařit a obviňovat všechny kolem sebe. Nakonec obviní i sám sebe. Vše se zaplete ještě víc ve chvíli, kdy zjistí, že jeho správce, jehož z loupeže obvinil kuchař, se ve skutečnosti miluje s jeho dcerou a je bratrem jím vyvolené dívky a synem muže, kterého pro svou dceru chce on. Do této zamotané situace vstupuje Harpagonův syn a nabízí řešení - ať otec svolí ke svatbě jeho i sestry a on mu dá zpět jeho skříňku s penězi. Otec nakonec svoluje s tím, že veškeré náklady platí otec synovy vyvolené a dceřina nápadníka.

HLAVNÍ POSTAVA:

Harpagon je lakomý. Nikomu nedopřeje sluchu, pokud se jedná o peníze. Je schopný nechat své děti žít v chudobě, nedat jim žádné věno a z jejich svateb vytěžit co nejvíc. Peníze nedá ani svému kuchaři, který mu však má připravovat chutná jídla nebo slavnostní tabule. Když se mu poklad ztratí, stává se dost paranoidní a obviňuje i sám sebe.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo se mi zdálo ze začátku nezáživné a jednotvárné, ale jak se děj proplétal a rozvíjela se zápletka, začalo být zajímavější a napínavější. Nakonec jsem byla ráda, že jsem se k četbě odvážila a dokonce jsem si to i užila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 13.09.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (24)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­