ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (17)

Hra vypráví o Harpagonovi - v díle se o něm mluví jako o staříkovi, ale hlavně jako o lichváři, lakomci a skrblíkovi. Žije v domě se svými dvěma dětmi - Eliškou a Kleantem a početným služebnictvem. Všichni v městečku vědí, jaký Harpagon je, každý ho pomlouvá. Služebnictvo si stěžuje, že se jim nedostává prostředků k chodu domácnosti, dětem také nic nedá a jeho největší starostí je, aby jim nemusel dávat věno a aby naopak věno dostaly ony. Harpagon se rozhodl vzít si za ženu Marianu, která se ale líbí jeho synovi, a ten se jí nehodlá jen tak vzdát. Navíc ví, že otci nejde o lásku, nýbrž o peníze. Kvůli Marianě mezi nimi vznikne roztržka, ale nakonec se jí Harpagon vzdá, hlavně když bude mít svoje penízky. Eliška si zase chce vzít Valéra, který proto stále Harpagonovi nadbíhá. Hra vrcholí v okamžiku, kdy se Harpagonovi ztratí kasička - skříňka s penězi, kterou měl zahrabanou na zahradě. Vzal ji sluha pro Kleanta, a ten má tak nad otcem navrch. Mezitím ovšem začne vyšetřování, Harpagon už si není ani jistý sám sebou, obviňuje i všechny okolo. Nakonec mu sluha Jakub z legrace řekne, že skříňku ukradl Valér. Když s ním o tom mluví, Valér si myslí, že jde o Elišku, takže mluví o ní, a Harpagon zase o své skříňce. To znamená, že on o té skříňce mluví jako o milence. Úplně v závěru se do všeho připlete Anselm (toho si měla podle otce Eliška vzít) a zjistí se, že Mariana, její matka a Valér jsou jeho ztracená rodina. Každý je tedy s tím, s kým chtěl být, Harpagon to svolí pod podmínkou, že všechno Anselm zaplatí, dostane velké věno a nový oblek. Nakonec zůstává šťastný se svojí skříňkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mautyynka, 17.05.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (17)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­