ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (16)

- komedie o 5 dějstvích

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Přeložil: E.A.Saudek
Nakladatelství: Máj
Rok vydání: 1966

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává v Paříži v roce 1670.

HLAVNÍ POSTAVY:

Harpagon - lakomý, chamtivý, bezcitný ke svým blízký, miluje jen své peníze a je pro ně schopný všechno ostaní obětovat
Kleant - jeho syn
Eliška - jeho dcera

OBSAH:

Harpagon je bohatý vdovec, který jmění získal lichvou a strašnou lakotou, kterou ubíjí svou rodinu a do krve vykořisťuje služebnictvo. Lakota je Harpagonova vášeň. Ve svých šedesáti letech pomýšlí na sňatek s mladičkou Marianou ze sousedství, jíž by mohl být dědečkem. Nic nedbá na to, že se zde střetává s láskou svého syna Kleanta, jehož chce oženit s bohatou vdovou. Svou dceru Elišku chce provdat za stárnoucího boháče Anselma, přestože Eliška miluje jeho správce Valéra, který slouží bez jakékoliv odměny. Do děje zasahuje Kleantův sluha Čipera. Schová Harpagonovi jeho skříňku s 30000 zlatými dukáty. Ten krádež ihned zpozoruje a přivolá policii. Vyšetřováním vyjde najevo, že Mariana a Valér jsou vlastně Anselmovy děti, o nichž se myslilo, že zahynuly při námořní katastrofě. Čipera přináší skříňku a Kleantes nabízí otci obchod: vrátí mu peníze, zřekne-li se Mariany. Harpagonovi jsou peníze celým světem, se vším souhlasí, a tak se Valér ožení s Elisou a Kleantes s Marianou. Harpagon si mne ruce, protože výlohy na obě svatby hradí Anselm.

VLASTNÍ NÁZOR:

Příběh se mi líbil, protože komicky poukazuje na lakotu, chamtivost a kritizuje chorobnou touhu po penězích.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kleopatra, 31.03.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­