ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Tartuffe (10)

  • komedie o 5 dějstvích

Slavná komedie, která vyvolala při svém prvním uvedení v roce 1664 skandál, a nastoupila tak svou nikdy nekončící cestu po divadlech.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1985 (1. vydání v tomto uspořádání). Z francouzského originálu Tartuffe přeložil František Vrba. Doslov napsal Zdeněk Storch. Ilustroval Jindřich Ulrich.

HLAVNÍ POSTAVY:

paní Pernellová - matka Orgona
Orgon - Manžel Elmíry, majitel domu, důvěřivý
Elmíra - druhá manželka Orgona
Damis, Mariana - Orgonovy děti
Valér - Marianin nápadník
Kleantes - bratr Elmíry
Tartuffe - hraje si na svatouška, přitom sám je lstivý a zlý
Dorina - Marianina komorná
pan Loyal - soudní vykonavatel (exekutor)

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Děj se odehrává v Paříži v Orgonově domě. Doba není přesněji určena.

DĚJ:

Orgon našel Tartuffa, který žil v bídě. Bylo mu ho líto, a tak ho vezme k sobě domů. Později si Orgon Tartuffa oblíbí a velmi mu důvěřuje. Orgon si myslí, že je Tartuffe dobrácký, je to však pouze přetvářka. Například když mu Orgon nabízel peníze, on si bral méně, než Orgon nabízel, a to, co dostal, rozdal almužníkům. S Orgonem souhlasila pouze jeho matka, ostatní členové rodiny tvrdili, že je to pouze žebrák a nezaslouží si takové chování. Později se ukáže, že měli pravdu. Orgon sice slíbil ruku své dcery Mariany Valérovi, později však přehodnotí svůj názor a chce, aby si vzala Tartuffa. Mariana ani Valér to nechtějí. Valér ironicky prohodí, ať si Tartuffa vezme, když je tak skvělý. Mariana to bohužel špatně pochopí a pohádají se. Vše zachrání Dorina, která vše vysvětlí a společně zkusí vymyslet, jak tomu zabránit. Mezitím Tartuffe vyzná svou lásku Elmíře, ona se nad tím pousměje, ale vše slyšel ukrytý Damis. Pověděl to Orgonovi, ale ten mu nevěřil. Vyhnal Damise z domu a na Tartuffa nechal celý dům přepsat, aby naštval ostatní. Elmíra však donutí Tartuffa, aby znovu vyznal své city k ní, tentokrát za přítomnosti schovaného Orgona. Ten poté Tartuffa vyhodí. Bohužel už byl na Tartuffa psaný dům, takže přišel pan Loyal, aby druhý den vyklidili dům. Tartuffe měl v kapse ještě jeden trumf v podobě listin, které usvědčovaly Orgona ze zrady vůči králi. Tartuffe je předložil králi. Král pošle jednoho z královských zmocněnců společně s Tartuffem do Orgonova domu. Tam však k překvapení všech nezatkne Orgona, ale Tartuffa. Král totiž hned poznal, co je Tartuffe zač a nechal vrátit Orgonovi vše, co mu Tartuffe vzal.

JAZYK:

Kniha je psána spisovnou češtinou v pravidelných rýmovaných verších. Je dělena na 5 dějství.

VLASTNÍ NÁZOR:

Pro hodnocení této knihy si dovolím rozdělit ji na dvě poloviny. Ta první byla nudná a bylo těžké ji dobře pochopit, zatímco druhá polovina byla plná děje a odpovědí na otázky z první půlky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vít Petříček, 24.03.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Tartuffe (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­