ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Scapinova šibalství (3)

  • nebo též Skapinova šibalství

Klasická francouzská veselohra, jejímž hlavním hrdinou je chytrý a vynalézavý sluha Skapino.
Ten pomůže dvěma mladým mužům ke štěstí. Lstí vyláká od jejich otců (velkých skrblíků) peníze, a tak se mladíci mohou oženit se svými vyvolenými dívkami. Skapinovy žerty a mazané triky sice budou odhaleny, ale nakonec se vlastní chytrostí sluha trestu přece jen vyhne...
Moliérova fraška s autorem v hlavní roli měla premiéru v roce 1671 s malým úspěchem, který získala teprve později a dodnes je na repertoáru mnoha divadel.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Skapinova šibalství; Ztřeštěnec. Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2014. Z francouzského originálu Les fourberies de Scapin přeložil Svatopluk Kadlec. Celkový počet stran: 174. ISBN: 978-80-7483-019-8.

OSOBY:

Argant - otec Oktávia a Zerbinetty
Gerant - otec Leandra a Hyacinty
Skapino - šibal

DĚJ:

Taškář Skapino, jenž se dovede vyplést z každé situace, je ve službách měšťanského synka Leandra, který se zamiloval do krásné cikánky Zerbinetty a tím se dostal do sporu se zvyky a morálkou tehdejší společnosti.
Stejný problém má i jeho přítel Oktavius, jenž se tajně oženil s chudou Hyacintou.
Oba přátelé se obávají hněvu svých otců, kteří se vracejí z obchodních cest.
Z nesnází jim však pomůže obratný Skapino. Sestrojí řetěz šibalství a intriků tak důmyslně, že se mu podaří otce nejen uklidnit, ale zároveň je tak dovedně přelstí, že na nich vymámí značné částky zlaťáků, jež oba synkové potřebují na záchranu svých milenek.
Nakonec se ukáže, že nežádoucí nevěsta Argantova syna je dcera lakomého Geronta a otcem opovrhované Zerbinetty je sám Argant, takže zamotaná historie se šťastně a ke spokojenosti všech rozuzlí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 23.03.2017

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Scapinova šibalství (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­