ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (15)

Vydala: Mladá fronta, Praha, 1966
Místo a doba děje: Paříž, 1670

DĚJ:

Harpagon je velice lakomý, své peníze si hlídá a nerad je někomu dává.
Jeho dcera Eliška se zasnoubí s Valérem, ale tajně, protože se bojí Harpagona. Valér je totiž údajně chudý.
Eliška se na chodbě potká se svým bratrem Kleantem a povídají si. Kleant je zamilovaný do chudé dívky Mariany a chce otce požádat, aby si ji mohl vzít. Eliška se mu také svěří, že je zamilovaná. Kleant jde tedy za Harpagonem. Harpagon se ale chce s Marianou oženit sám a Kleantovi nezbývá než mlčet.
Harpagon řekne Elišce, že se večer provdá za Anselma. Eliška je smutná. Na večeři je pozvaná i Mariana, která není zrovna nadšená, že si musí vzít Harpagona, je totiž zamilovaná do Kleanta.
Harpagon vše chystá na večer a uděluje služebnictvu práci. Kleantovi řekne, aby ji hezky uvítal. Harpagon si ale všimne, že je k ní Kleant až příliš zdvořilý a pochopí, že je do ní také zamilovaný. Vzdá se tedy Mariany, ale k sňatku Kleanta a Mariany nechce svolit.
Najednou Harpagonovi někdo ukradne kasičku s penězi a on podezírá všechny kolem sebe. Jeho kočí Jakub mu řekne, že to byl určitě Valér. Ale ten mu řekne, že už ho chtěl dávno požádat, aby si mohl vzít Elišku za ženu, a že není chudý, ale bohatý, že se do Paříže vydal hledat své rodiče a že je synem Tomáše d'Alburci. Mariana pochopí, že je to její ztracený bratr a Anselmo jim řekne, že on je Tomáš d'Alburci, jejich otec.
Harpagonovu kasičku ukradl Kleantův sluha Čipera. Kleant mu kasičku vrátí pod jednou podmínkou, že mu dovolí vzít si Marianu. Harpagon tedy souhlasí, ale jen aby dostal zpět své peníze. I sňatek Elišky a Valéra je povolen.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Harpagon - stařec, lakomý, zamilovaný do Mariany
Kleant - mladý, syn Harpagona, zamilovaný do Mariany
Eliška mladá, dcera Harpagona, zamilovaná do Valéra
Mariana - krásná, mladá, zamilovaná do Kleanta
Valér - mladý, zamilovaný do Elišky, ztracený bratr Mariany

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Peníze nejsou všechno.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Toto dílo je psáno jako divadelní hra.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 05.12.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­