ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (4)

JEDNÁNÍ PRVNÍ:

VÝSTUP 9.

Harpagon, Elisa, Valer.

HARPAGON (stranou, v pozadí divadla): Nebylo to nic, bohu díky!
VALER (nevidí Harpagona): Konečně poslední naše útočiště jest útěk a jestli, krásná Eliso, vaše láska je tak pevná... (Spatří Harpagona.) Ano, dcera jest povinna otci svému poslušností! Nemá se právě ohlížeti po kráse svého manžela, a jakmile ten velký důvod bez věna se objeví, má býti ochotna vzíti si toho, koho jí otec nabízí!
HARPAGON: Výborně. To bylo dobře řečeno!
VALER: Odpusťte, pane, že jsem trochu rozhorlen, a osměluju se takto s ní mluviti.
HARPAGON: Ó jsem tomu nadmíru rád, a přeju, si bys ovládal ji neomezeně. (K Elise, jež odchází.) Jen utíkej, přenechám jemu autoritu nad tebou, nebem mi svěřenou, a doufám, že se zachováš dle slov jeho!
VALER (k Elise): Potom ještě odporujte mým důvodům. (Elisa odejde.)

VÝSTUP 10.

Harpagon, Valer.

VALER: Pane, půjdu za ní, a budu pokračovati ve svých lekcích, které jsem jí právě udílel!
HARPAGON: Ano; budu ti povděčným opravdu!
VALER: Třeba ji držeti pevně na uzdě.
HARPAGON: Máš pravdu - je toho velmi potřebí!
VALER: Nestarejte se o to! Doufám, že dojdu cíle.
HARPAGON: Dělej, jak myslíš. Musím nyní trochu do města, vrátím se však okamžitě.
VALER (jakoby mluvil k Elise, odcházeje směrem kudy odešla): Ano, peníze jsou nejvzácnější věcí na tomto světě, a měla byste děkovati nebesům, že vám dopřála takového počestného otce. Ten ví, co to jest život! Obětuje-li se kdo a vezme-li si dívku bez věna, je pro celý život bez vyhlídky! To je hlavní, a bez věna se provdati, nahradí krásu, mladost, rod, čest, moudrost a rozšafnost! (Odejde.)
HARPAGON: Ach, jaký to statečný hoch! Ten mluví jako orakul! Šťastný, kdo může míti v domě svém takového sluhu! (Odejde.)

Opona.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 15.01.2018

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Moliére - Lakomec (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­