ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Lakomec (27)

Příběh hamižného lichváře, jehož cílem jsou jen a jen peníze a jenž pro lesk zlata dovede obětovat děti, čest i pohodlí.

Hlavní postavou komedie, která se odehrává v Paříži roku 1670, je lakomý Harpagon. Harpagon má dvě dospělé děti: Elišku a Kleanta. Eliška je zamilovaná do Valéra a chtějí se vzít. Kleantovou vyvolenou je Mariana. Oba sourozenci jdou za otcem. Ten jim oznámí, že pro každého má už partnera vybraného: pro Elišku bohatého pana Anselma a pro Kleanta nějakou velice zámožnou dámu.

Harpagon se rozhodne, že si vezme krásnou Marianu, a tak ji pozve na večeři k sobě domů. Na večeři je pozván také pan Anselm. Mezitím Harpagonovi ukradne Kleantův sluha Čipera skříňku s penězi. Harpagon okamžitě zavolá konstábla, aby mu našel jeho milované penízky. Sluha Jakub schválně Harpagonovi namluví, že jeho peníze ukradl Valér. Valér však vysvětlí, že krást peníze nemá zapotřebí, protože ve skutečnosti je synem hraběte Tomáše d'Alburciho, jenž s Valérovou matkou a sestrou údajně zahynul na moři. Valér posléze zjistí, že Mariana je jeho sestra a pan Anselm jeho otec, ve skutečnosti Tomáš d'Alburci. Všichni jsou z toho shledání šťastní až na Harpagona, který nemůže bez svých peněz žít.

Kleant se otci přizná, že jeho peníze má on. Slíbí, že mu je vrátí, když si bude moci vzít Marianu za ženu. Tomáš d'Alburci vystrojí oběma párům svatbu a Harpagon se spokojeně vrátí ke své milované kasičce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 18.01.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (27)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­