ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (30)

  • komedie o pěti dějstvích

Skrblík Harpagon by pro peníze obětoval všechno, dokonce i štěstí vlastní dcery.
Lakomec je pravděpodobně nejslavnější francouzskou komedií se skvělými hereckými příležitostmi. Harpagon omezuje své děti a intrikuje s jejich životy, když je nutí do výhodných sňatků. Pro syna vybral bohatou vdovu, i přestože miluje krásnou, mladou Marianu, na níž si ale zároveň myslí i Harpagon sám. Pro dceru naopak našel zámožného starce. K šílenství jej přivádí ztráta zlatých dukátů, jež mu vezme sluha, aby tak pomohl Kleantovi, jeho synovi. Harpagon zběsile pátrá a podezřívá každého ve svém okolí. Po odhalení lsti se výměnou za peníze vzdává Mariany. Nakonec svolí ke sňatkům svých dětí s partnery, které si samy zvolily, ale až poté, co se dozvídá o jejich majetném rodinném zázemí. Zvláště ho přesvědčí fakt, že ho vdavky nebudou nic stát.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin. Pseudonym Moliére používal proto, aby ochránil svou rodinu.
Komediant, který se mezi chudinou proslavil komediemi a fraškami. Ve svých hrách kritizoval tehdejší společnost.

POSTAVY:

Harpagon - otec Kleanta; lakomec
Štika - sluha Kleanta
Kleantes - zamilovaný do Mariany
Mariana - chudá dívka, miluje Kleanta
Valér - sluha Harpagona, miluje Elišku
Eliška - dcera Harpagona, miluje Valéra

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Paříž roku 1670.

STRUČNÝ DĚJ:

Harpagon, jenž omezuje své děti, je tak lakomý, že jeho syn Kleantes si musí peníze půjčovat.
Kleantes se zamiloval do chudé dívky Mariany a chce otce požádat o svolení ke sňatku. Otec prohlásí, že miluje Marianu a chce si ji vzít. Svého syna by rád oženil s bohatou vdovou a dceru Elišku by nejraději vdal za boháče Anselma, který se nakonec ukáže Valerovým a Marianiným otcem. Jenže Eliška má ráda správce Valéra.
Kleantův sluha najde poklad, který Harpagon zakopal na zahradě a vezme ho, aby pomohl Kleantovi. To způsobí Harpagonovo šílenství, jenž po pokladu zběsile pátrá a podezřívá každého. Po odhalení lsti vymění peníze za Marianu. Při tom se také dozví, že Valér se zasnoubil s Eliškou. Mariana zjistí svůj původ a že je sestrou Valéra.
Harpagon poté, co se dovídá o majetném rodinném zázemí a o tom, že ho svatba nic stát nebude, nakonec ke sňatku svolí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: David Č., 04.01.2012

   
­­­­

Výpisek Lakomec (30) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (30)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­