Menu
Plautus Titus Maccius (*251 př.n.l - †184 př.n.l)
Narodil se pravděpodobně roku 251 př.n.l. v Sarsině (Umbrie), proto se pochybuje, jestli se stal někdy římským občanem. Podle některých životopisců nejdříve pracoval v divadle, pak obchodoval, ale protože měl smůlu, šel pracovat do mlýna, kde pochytil mnoho z typických dialogů a řeči nižší vrstvy (nejspíše pouhá smyšlenka). Živil se jako herec i autor divadelních her, z nichž z celkového počtu 130 komedií se nám zachovalo pouze 21 díky zásahu Varra. Ten se ještě ve starověku rozhodl sebrat pravé komedie napsané Plautem a vytvořil z nich svazek, který byl znovuobjeven v období humanismu. Ostatní hry, ač mohly být pravé, se nedochovaly.
Témata přebíral od řeckých autorů, ale jejich postavám přidával temperament a náturu své doby. Jeho hrdiny jsou nešťastní milenci, hlupáci a hlavně sluhové, kteří pomáhají mladým a škodí svým pánům (převzal Moliére, Shakespeare). Jeho postavy mluví řečí ulice, dialogy jsou překvapivě dodnes živé a celkový ráz jeho her je svižný. Objevuje se u něj i travestie (žena se vydává ve společnosti za muže a naopak).
DÍLO:
Hry
Komedie oslovská (Asinaria) - mladík chce získat svou lásku, ale nejdříve ji musí vykoupit. Brzy se mu stane sokem vlastní otec, nad nímž za pomoci mazaných sluhů zvítězí.
Chlubivý voják - Tlučhuba (Miles gloriosus) - chlubivý voják Pyrgopolinices si pořídí dívku, která byla původně určena někomu jinému. Milenci jej tedy za pomoci příbuzného a mazaného sluhy přelstí.
Dvě Bakchidy (Bacchides) - v tomto případě dochází neustále k záměnám mezi dvěma sestrami
Komedie o strašidle (Mostellaria) - sluha Tranio chrání svého mladého pána a jeho avantýry před otcem předstíráním, že je v domě strašidlo.
Lišák Pseudolus (Psedolus)
Komedie o hrnci (Aulularia) - Stařec Euclio schová svůj hrnec plný zlata na tajném místě, odkud jej ale odnese (znovu za pomoci mazaného sluhy) jistý mladík, který se snaží o jeho dceru.
Menaechmové (Menaechmi) - Dva chlapci-dvojčata vyrůstali každý zvlášť a teprve v dospělosti se jeden z nich vydal do města toho druhého. Následuje plno záměn a omylů.
Amfitryon (Amphitruo) - čerpá z mytologie, Jupiter zatouží po manželce Amfitryóna, nechá jej proto odvelet do války a vezme na sebe jeho podobu. Když se již nachází u manželky, náhle se pán domu vrátí a nastane plno nedorozumění, než se vše vysvětlí.
Zdroj: Petra Mishka, 05.03.2006
Související odkazy
Diskuse k životopisu
Titus Maccius Plautus
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Carol (2,0)
- DankoPanko (1,5)
- TM (1,5)
- Svobodka (1,5)
Štítky
Kniha o snobech Monet skalák kalkulačka goliáš texty písní Pavučina Maminka oficiální literatura až vstanou mrtví domy pana sartoria Josef kainar tolerantní rann rituály ladění král jan občan přípitek amina Já a ranní vstávání mickey mouse oblíbený citát mise svatý valentýn Katyně vrátit čas Andersen telefon Na prahu ráje smuteční slavnost
Doporučujeme
- KNIHCENTRUM.cz - učebnice a odborná literatura
- Maturita 2019: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2018: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2017: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2016: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2015: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2014: Písemná práce z češtiny
- Maturita 2013: Písemná práce z češtiny
Server info
Počítadlo: 592 865 416
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2022 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti