ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Plautus Titus Maccius (*251 př.n.l - †184 př.n.l)

   
­­­­

Narodil se pravděpodobně roku 251 př.n.l. v Sarsině (Umbrie), proto se pochybuje, jestli se stal někdy římským občanem. Podle některých životopisců nejdříve pracoval v divadle, pak obchodoval, ale protože měl smůlu, šel pracovat do mlýna, kde pochytil mnoho z typických dialogů a řeči nižší vrstvy (nejspíše pouhá smyšlenka). Živil se jako herec i autor divadelních her, z nichž z celkového počtu 130 komedií se nám zachovalo pouze 21 díky zásahu Varra. Ten se ještě ve starověku rozhodl sebrat pravé komedie napsané Plautem a vytvořil z nich svazek, který byl znovuobjeven v období humanismu. Ostatní hry, ač mohly být pravé, se nedochovaly.
Témata přebíral od řeckých autorů, ale jejich postavám přidával temperament a náturu své doby. Jeho hrdiny jsou nešťastní milenci, hlupáci a hlavně sluhové, kteří pomáhají mladým a škodí svým pánům (převzal Moliére, Shakespeare). Jeho postavy mluví řečí ulice, dialogy jsou překvapivě dodnes živé a celkový ráz jeho her je svižný. Objevuje se u něj i travestie (žena se vydává ve společnosti za muže a naopak).

DÍLO:

Hry

Komedie oslovská (Asinaria) - mladík chce získat svou lásku, ale nejdříve ji musí vykoupit. Brzy se mu stane sokem vlastní otec, nad nímž za pomoci mazaných sluhů zvítězí.

Chlubivý voják - Tlučhuba (Miles gloriosus) - chlubivý voják Pyrgopolinices si pořídí dívku, která byla původně určena někomu jinému. Milenci jej tedy za pomoci příbuzného a mazaného sluhy přelstí.

Dvě Bakchidy (Bacchides) - v tomto případě dochází neustále k záměnám mezi dvěma sestrami

Komedie o strašidle (Mostellaria) - sluha Tranio chrání svého mladého pána a jeho avantýry před otcem předstíráním, že je v domě strašidlo.

Lišák Pseudolus (Psedolus)

Komedie o hrnci (Aulularia) - Stařec Euclio schová svůj hrnec plný zlata na tajném místě, odkud jej ale odnese (znovu za pomoci mazaného sluhy) jistý mladík, který se snaží o jeho dceru.

Menaechmové (Menaechmi) - Dva chlapci-dvojčata vyrůstali každý zvlášť a teprve v dospělosti se jeden z nich vydal do města toho druhého. Následuje plno záměn a omylů.

Amfitryon (Amphitruo) - čerpá z mytologie, Jupiter zatouží po manželce Amfitryóna, nechá jej proto odvelet do války a vezme na sebe jeho podobu. Když se již nachází u manželky, náhle se pán domu vrátí a nastane plno nedorozumění, než se vše vysvětlí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 05.03.2006

­­­­

Diskuse k životopisu
Titus Maccius PlautusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­