ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Misantrop (2)

Přeložil: J.Z.Novák
Vydala: Dilia v roce 1957

Francouzská komedie psaná ve verších, inscenovaná v letech 1666-67. Období klasicismu spojující prostředky charakterového dramatu s konverzačním stylem. Hra má 5 dějství a ústřední postavou je Alcest, zastánce pravdy za každou cenu. Alcest má být oním misantropem, člověkem, který podle Slovníku cizích slov "nenávidí lidi a straní se jich, mrzout". O tom však postava Alcesta není. Alcest jen jde za pravdou, aniž by bral ohled na to, že uškodí sám sobě a že urazí a poníží ty, proti kterým svou pravdu uplatňuje.
Alcest sdělí Orontovi, který má velký vliv u dvora, ale nevyniká chytrostí, že jeho verše jsou špatné a tím ho smrtelně urazí. Nadto ho ještě poučuje, jak má sonet vypadat a v čem jsou Orontovi verše prázdné a falešné, jako Oront sám. Proti Orontovi, je Alcest příkrý a nesmlouvavý, i když ví, že právě Oront je u dvora dobře zapsaný a slibuje mu přímluvu u krále. Alcest je zamilovaný do Celimeny, mladé lehkovážné vdovy, která představuje všechno, proti čemu Alcest bojuje. Stejně si ale nemůže pomoci, nadbíhá Celimeně a věří, že je jiná, že ji převychová.
Krásná je partie Celimeny a Arsinoe, stárnoucí závistivé přítelkyně. Arsinoe navštíví Celimenu a jízlivě ji napadá, že žije okázale, stále pořádá slavnosti, střídá muže apod. Proti tomu se Celimena brání se stejnou skrývanou jízlivostí, že kdyby měl někdo o Arsinoe zájem, také by se tak chovala, ale protože již se nikdo takový neukáže, nezbývá jí, než být falešně cudná. V dialogu těchto dvou dam autor ukazuje na dvorskou faleš a intrikánství.
Arsinoe je uražena tím, co jí řekla Celimena a chce se pomstít. Navštíví Alcesta a řekne mu, že Celimena má kromě něj ještě několik dalších milenců. Alcest jí nevěří, chce důkaz jejího tvrzení a Arsinoe si ho vede domů, že mu důkaz dodá.
Filint a Elianta jsou vedlejšími postavami, které mají vyplnit děj. Filint je Alcestův přítel, který miluje Eliantu. Ta však miluje Alcesta, i když nemá šanci, protože je obecně známo, že Alcest je zamilován do Celimeny. K oběma přichází Alcest krutě uražený tím, co mu o Celimeně řekla Arsinoe, chce po Eliantě, aby se za něj pomstila. To Elianta odmítá.
Arsinoe dala jako důkaz Celimeniny nevěry její dopis Orontovi. To Alcesta hluboce urazilo, a když neuspěl s pomstou u Elianty, přiběhne za Celimenou, aby jí vyčetl její nevěru. Celimena nejprve vše popře, a když je konfrontována dopisem, přizná svůj rukopis, ale přesvědčí Alcesta, že to byl dopis přítelkyni a ten jí pochopitelně uvěřil.
Tím, že urazil Oronta, se dostal Alcest do problémů, je proti němu vedena exekuce, hrozí mu zatčení. Chce odejít ze země, aby se vyhnul procesu a jen čeká, zda Celimena půjde s ním.
V předposledním výstupu se sejdou Oront s Celimenou a Oront vyžaduje, aby se s konečnou platností vyjádřila, zda chce zůstat jen s ním a přestat přijímat dvoření Alcesta.
Celimena váhá, nechce se uvazovat. Všechno slyší Alcest a přidá se k Orontovi, také chce, aby si Celimena mezi nimi vybrala. Ta se vykrucuje, žádného z nich si nechce vzít. Postupně na scénu přicházejí všichni herci a vyjde najevo, že Celimena měla řadu milenců - Klitandra, Akasta, Oronta, Alcesta - všem psala dopisy a všichni ji krutě uraženi opouštějí, zůstává jen Alcest. Ten si klade podmínku, že s ním půjde na venkov a bude dýchat jen pro něj. To si Celimena přeje ze všeho nejméně a odmítá. Alcest se obrací k Eliantě, že není hoden její lásky, ale Elianta ho již nechce, protože miluje Filinta. Alcest opouští zem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 23.05.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Misantrop (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­