ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Tartuffe (11)

Mistrná studie licoměrnosti i poměru hodnot pravdy a lži v takzvané civilizované (vysoké) společnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2006 (1. vydání). Z francouzského originálu Tartuffe přeložil Vladimír Mikeš. Počet stran: 92. ISBN: 80-86216-73-X.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Moliére, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, žil v letech 1622-1673. Stal se - proti vůli svého otce - hercem, později i ředitelem kočovného divadelního souboru a také psal vlastní hry. Oblíbil si jej také Ludvík XIV. Moliére je autorem mnoha komedií a frašek, ve kterých kritizoval společnost a církev. Zemřel při představení své hry Zdravý nemocný, kde také hrál.

HLAVNÍ POSTAVY:

  • Tartuffe - svatoušek
  • Orgon - manžel Elmíry
  • Elmíra - Orgonova manželka
  • Marie - Orgonova dcera
  • Valerius - Mariin nápadník
  • Dorina - Mariina komorná

DĚJ:

Příběh se odehrává v měšťanském domě, který patří Orgonovi. Ten se setkal v kostele s jistým panem Tartuffem, jenž neměl kde bydlet, tak se Orgon nabídl, že jej ubytuje u sebe doma. Celá rodina, kromě pana Orgona a jeho matky, vidí, jak je Tartuffe pokrytecký, jak ze sebe dělá pobožného chudáčka a jak Orgonovi lichotí, kde může. Naopak, pán domu je svým hostem nadšen, a to až do té míry, že mu chce dát svou dceru za ženu a přepíše na něj všechen svůj majetek včetně domu. Elmíra, Orgonova manželka, chce svému muži "otevřít oči", tak vymyslí plán. Nařídí Orgonovi, aby se schoval pod stůl, a předstírá, že je v pokoji sama. Přijde k ní Tartuffe, a přestože tvrdil, jak je zbožný a jak nesnáší nevěru, pokouší se přesvědčit Elmíru, aby se s ním vyspala, a vysmívá se Orgonovi, jaký je hlupák. Ten už to nevydrží a vyhodí Tartuffa z domu, jenže zapomněl, že dům už nepatří jemu. Tartuffe zavolá policejního úředníka, aby naopak vystěhoval Orgona s celou jeho rodinou. Naštěstí na poslední chvíli zasahuje král a vyjde najevo, že Tartuffe je známý a hledaný podvodník. Je tedy zatčen a Orgonovi je navrácen jeho majetek.

VLASTNÍ NÁZOR:

Moliére byl představitelem nižší literatury, což ale také znamená, že psal srozumitelným, jednoduchým jazykem. Hra se mi tedy dobře četla, místy byla i vtipná a měla spád.

Autor se snaží zesměšnit pokrytce a pobožnůstkáře, ale zároveň nás varovat, že lidé mohou být úplně jiní, než jak se tváří, a připomenout, že nesmíme všemu slepě věřit. A to bychom si měli možná připomínat častěji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kiki979, 07.11.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Tartuffe (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­