ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Misantrop (3)

- klasicistní komedie o 5 dějstvích

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Paříž (Celimenin dům), čas není určen

DĚJ:

Hlavní hrdina Alcest je zastáncem pravdy a za všech okolností je upřímný. Miluje Celimenu, která všechny pomlouvá a přetvařuje se. Do Alcesta je zamilovaná Celimenina sestřenice Elianta, kterou má rád Alcestův přítel Filint. Celimena má mnoho nápadníků, mezi nimi i Oronta, který se chce stát Alcestovým přítelem a dává mu číst své sonety. Čeká chválu, ale Alcest je upřímný a báseň mu zkritizuje. Oront se rozzlobí a stěžuje si na něj. U smírčího soudu Alcest své názory neodvolá, ale mluví i o Orontových kladných vlastnostech.
Celimenina rádoby přítelkyně Arsinoe ukáže Alcestovi milostný dopis, který psala Celimena Orontovi. Nakonec se všichni nápadníci scházejí u Celimeny a předčítají z dopisů, ve kterém ostatní pomlouvá. Nápadníci ji opustí, Alcest jí nabízí odpuštění, pokud s ním odjede na samotu. Celimena odmítne, protože se ve svých dvaceti letech nechce vzdát společenského života a mužů.
Alcest vyzná lásku Eliantě, protože je podle něj jako jediná schopná upřímnosti, ale také jí oznámí, že jí není hoden. Eliante se dá dohromady s Filintem a Alcest odjede na venkov.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Alcest - nemá rád lidi, zastánce pravdy, staví se proti neupřímnosti a přetvářce
Celimena - pomlouvá a má více nápadníků, přesto ji Alcest miluje

VLASTNÍ NÁZOR:

Hra se mi líbila, protože ukazuje důležitost i stinné stránky upřímnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 01.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Misantrop (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­