ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Lakomec (36)

Celý příběh se odehrává v tříčlenné rodině, kterou tvoří otec Harpagon, jenž trpí nesnesitelnou touhou po penězích, dcera Eliška a syn Kleant. Děti jsou chudé, ačkoliv je jejich otec bohatý. Harpagon nechce utrácet své peníze, jsou jeho potěšením a je na nich dočista závislý. Dcera Eliška se zamilovala do Valéra, syn Kleant má svou jedinou lásku - chudou dívku Marianu, které chce pomoci z bídy. Obě děti se rozhodnou svěřit otci se svými láskami a očekávají, že jim dá peníze na svatbu a něco do začátku jejich samostatného života. Jenže než se děti svěří otci, zjišťují, že ten má úplně jiné plány...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2016 (2. vydání tamtéž). Z francouzského originálu L'avare přeložil Vladimír Mikeš. Počet stran: 84 stran. ISBN: 978-80-7483-060-0.

OBSAH:

Některé vlastnosti se s lidstvem táhnou už po staletí. A nejinak tomu je i s lakotou, s jejíž pomocí dokázal Moliére pobavit čtenáře (a diváky) stejně dobře dříve jako tomu dokáže dnes. Nadčasovost díla je až obdivuhodná a lze jen stěží uvěřit, že bylo napsáno už v 17. století.

Ústřední postavou je Harpagon, jehož jméno je dodnes používáno pro škudlily, a to právem. Více než rodina, přátelé nebo cokoliv jiného jsou pro něj peníze. Harpagonova lakota je dovedena až do absurdních výšin ve chvílích, kdy uvažuje, že by jej mohli okrást i jeho vlastní děti. I díky tomu je postava chamtivého otce rodiny bodem, okolo něhož se točí celý děj knihy.

Jeho dvě děti, Kleant a Eliška, jsou již delší čas otráveny chováním svého otce, ale bojí se cokoliv říct a nechávají jeho chování bez výraznější odezvy. Problém nastává teprve ve chvíli, kdy Kleant zjistí, že je Harpagon rozhodnutý vzít si za ženu Marianu, dívku, kterou miluje.
Aby toho nebylo málo, z chamtivého otce se vyklube taky lichvář, jenž nabízí lidem půjčky s obřími úroky.

S pomocí služebnictva pána domu zorganizují jeho děti plán proti lakomému trýzniteli. Ukradením jeho truhličky ho připraví o zbytek jeho soudnosti. Přivoláním komisaře začíná vyšetřování a vlastník ukradené cennosti s penězi by byl nejradši, kdyby byly všem v okolí uřezány obě ruce. Když se ukáže, kdo stojí za zmizením cennosti, je otec nejdříve úplně nepříčetný, ale nakonec pod slibem vrácení peněz souhlasí se sňatkem Kleanta a Mariany.

Čtenář zjistí, že Harpagonův odpor k jejich svatbě nevycházel z jeho touhy po Marianě, ale opět spíše z lakomosti, jelikož se mu nechtělo dávat žádné věno. Když se však na místě zčistajasna objeví pohřešovaný otec Mariany, je rázem i po posledním problému, jelikož potřeba věna z Harpagonovy strany opadá po domluvě s nově příchozím.

Ke konci knížky je každý spokojený, lakomec má svou truhlu zlaťáků a jeho děti své vyvolené protějšky.

Přijde mi, že Kleant a Eliška se příliš bojí svého otce, a proto - přestože podle toho, co jsem pochopil, jsou dospělí - se bojí osamostatnit a založit vlastní rodinu. Eliška je zasnoubená s Valérem, ale kvůli strachu ze svého otce to drží v tajnosti. Jejich lásce nepomáhá ani fakt, že Valér pracuje v Harpagonově domě jako správce, příliš se bojí o své místo, a tak starému pánovi velmi okatě podlézá. Naštěstí pro něj je starý otec tak ješitný a zaslepený lakotou, že si nechá s klidem mazat med kolem pusy.
Do toho všeho se tam točí kolem Jakub, prostořeký kuchař a kočí v jednom, který si nebojí pustit pusu na špacír o Harpagonově lakotě. Na druhou stranu je to jedna z mála postav, jež se nebojí říct vlastní názor, stát si za svým a nepodlézat pánovi domu, což oceňuji.
Další osobou, zamotavši lidské příběhy, je dohazovačka Frosina, která se nejdříve snažila dohodit Marianu Hapragonovi, ale když zjistila, že je do ní zamilován i jeho potomek, obrátila a snažila se pomoci spíše mladé lásce. Určitě tomu pomohlo i to, že jí starý lakomec odmítl zaplatit.

Celý příběh se odehrává v rychlých dialozích, jež se všechny odehrávají v Harpagonově domě, a střídá se v nich spousta postav mezi sebou. Autor striktně dodržuje zásadu tří jednot - celý příběh se odehrává na jednom místě, v jeden den a děj nemá žádné odbočky. I to může za to, že příběh není příliš složitý a celá hra uteče opravdu velmi rychle.

VLASTNÍ NÁZOR:

Trošku mě zklamal konec knížky, kdy se ukáže, že Anselm, otec Mariany, je taktéž ztracený rodič Valéra. Na můj vkus to byla trošku nepředstavitelná náhoda a přišlo mi to spíše trapné než vtipné. Myslím, že by dílu slušel spíše nějaký složitější konec než takové rychlé nepravděpodobné rozuzlení.

Přesto se mi hra velmi líbila a místy jsem se upřímně smál Harpagonově lakomosti i absurdnosti některých situací.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Hájek, 14.05.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (36)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­