ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (12)

  • klasicistní komedie o 5 dějstvích z roku 1662
  • motiv převzat z Plautovy "Komedie o hrnci"
  • autor kritizuje chorobnou touhu po penězích

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Paříž, 17. století (1670)

DĚJ:

Hlavní postavou je starý Harpagon, který omezuje své děti a okrádá služebnictvo. Snaží se výhodně provdat své děti, Kleanta a Elišku. Pro dceru vybral bohatého starce Anselma, synovi našel zámožnou vdovu. Kleantes však tajně miluje Marianu, po které touží sám Harpagon.
Starci způsobí šok ztráta třiceti tisíc zlatých dukátů, které vzal sluha Čipera, aby pomohl Kleantovi. Protože je Harpagon ochoten obětovat kvůli penězům všechno, vzdá se Mariany. Ukáže se, že Mariana a Valér, kterého miluje Eliška, jsou děti Anselma. Harpagon nic nenamítá proti sňatkům, protože nemusí nic platit, a tak se Valér ožení s Eliškou a Kleantes s Marianou.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Harpagon - šedesátiletý vdovec, chamtivý, lakomý, bezcitný (latinsky harpago = kořistník), bohatství je pro něho smyslem života
Kleantes - Harpagonův syn, chytrý a podnikavý
Eliška Harpagonova dcera, upřímná a spravedlivá
Čipera - sluha, ukryl peníze

VLASTNÍ NÁZOR:

Vtipné zpracování chorobné touhy, která ve své podstatě není příliš komická.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 22.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­