ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Zdravý nemocný (2)

Francouzská komedie – balet o 3 dějstvích z roku 1673. Tento žánr se uplatňuje zejména v přestávkách, prologu a epilogu a má význam pro historické začlenění dramatu. V době panování Ludvíka XIV. byl tento žánr velmi oblíben pro dvorní slavnosti, král velmi rád a dobře tančil a Moliére byl ředitelem divadelní společnosti, která byla organizátorem dvorských slavností.
Moliére vytvořil hru již na konci svých sil, v době, kdy umíral na tuberkulózu, ztratil dlouholetou družku Madeleine Béjartovou, ztratil postavení u dvora. Jeho místo zaujal jeho bývalý spolupracovník – hudební skladatel Lully. Hudbu ke Zdravému nemocnému také nenapsal Lully, ale Charpentier. Při jedné z repríz hry Moliére, který hrál Arganta, zemřel na jevišti dne 17. února 1673. O životě Moliéra a skladatele Lullyho je i film Král tančí.
Drama z lékařského prostředí bylo v té době velmi oblíbené, Moliére se vypořádal ale i s jazykovou podobou jmen: Argan – připomíná zvukově argenty – peníze, měl ukázat na člověka majícího rád peníze, lékař Diafoirus – diaoirus = průjem, lékař Purgon – purgon = projímadlo, Fleurant = čmuchal, notáč Bennefoi = šejdíř, Beline = podvodnice. Tímto jazykovým zpodobněním charakterizuje jednotlivé postavy.

Ústřední postavou hry je Argan – hypochondr, který tyranizuje svoji rodinu přehnanou péčí o své zdraví, aniž by si připouštěl, že se stává loutkou v rukou lékařů, lékárníků a dalších šarlatánů, kteří z něho mají docela prosperující živnost. Argan je přesvědčen, že za své peníze může mít všechno - krásnou a věrnou ženu Belinu, své zdraví a lékaře vždy po ruce. Aby co nejvíc ušetřil, chce Argan provdat svou dceru Angeliku za Tomáše Diafoira, synovce svého lékaře Purgona. Ta ale miluje Kleanta, který do domu dochází převlečen za učitele hudby. Angelika si neví rady, nechce si vzít Diafoira a prosí o pomoc komornou Toničku. Ta je vychytralá a ví si za každé situace rady. Toničce pomáhá bratr Argana – Berald, který ho chce vyléčit z jeho přehnané péče o vlastní zdraví. Na druhé straně chytrá a mladá Belina podporuje manželovu péči o jeho zdraví, vštěpuje mu, že brzy zemře a chce, aby sepsal závěť v její prospěch. S Angelikou nepočítá, protože tu chce zaopatřit tak, aby ji otec provdal nebo dal do kláštera. A tak by se zbavila obou.
Komorná Tonička se převlékne za lékaře a sama ordinuje Arganovi léky. Pomáhá jí vlastní rozum i bratr Berald. Tato pomoc by však nebyla nic platná, pokud by se Argan sám nepřesvědčil o skutečné povaze manželky Beliny. Na radu komorné a bratra dělá mrtvého. Belina se veselí, že se starého dědka konečně zbavila a dcera ho oplakává. To přesvědčí Argana o úmyslech manželky zbavit se Angeliky a svolí k jejímu sňatku s Kleantem za podmínek, že Kleant vystuduje medicínu a stane se jeho lékařem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 24.05.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Zdravý nemocný (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­