ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Lakomec (5)

Vydání, které jsem četl, nebyla úplná kniha, ale pouze zápis divadelní hry. Někteří lidé sice říkají, že takové čtení není příliš zábavné, mě se však líbilo. Možná to bylo i tím, že už jsem v televizi viděl filmové zpracování této hry, ve které hrál Harpagona výborný Louis de Funés. Při pročítání jednotlivých pasáží hry mi proto v hlavě neustále vyvstávaly obrazy z filmu, což ilustrovalo strohé dialogy.
O co však jde. Hlavní postava je chorobný lakomec (jak jinak) - Harpagon. Je tak lakomý, až ho vlastní děti nenávidí. Ty se zamilovaly do dětí hraběte Tomáše d'Alburciho, které však neměly ani potuchy o tom, že by jejich otec vůbec žil, a ani o sobě nevěděly, že jsou sourozenci. Nakonec vznikl hodně velký propletenec, který se vyřešil až v samotném závěru.
Nejde však ani tak o samotný děj, jako o to, co chtěl Moliere svým Lakomcem říct. Jako v mnoha svých hrách se i zde vysmívá jedné ze špatných lidských vlastností - lakotě a chorobné touze po penězích. Je to ale i z velké části komedie, u které se člověk opravdu pobaví.
Právě to se mi líbilo, jak jsou zde popsány některé Harpagonovy kousky, které prováděl s cílem co nejvíce ušetřit. Zajímavé jsou jeho lichvářské praktiky, kterými chtěl z lidí vyždímat co nejvíce peněz. Podle mě si Moliere dal opravdu hodně práce s tím, aby tak dobře popsal všechno to, čím chtěl jeho lakomec Harpagon získat nějaké ty peníze. Například musel zjistit, které jídlo zároveň hodně zasytí a je velice levné. Velice pěkně v Harpagonově mysli překroutil ty největší neomalenosti v ctnosti a vybrané způsoby dobře vychovaného člověka. Například při večeři se musí podávat co nejméně jídla a vína. Nechceme přece lidi trápit tím, že by se museli přejídat a opíjet. To by bylo jako kopat jim hrob!
Celá hra není vůbec náročná. Je psaná spíše pro širokou veřejnost, příklad lidového umění - zkrátka aby jí každý rozuměl. A to bylo před několika staletími důležité. V dobách, kdy poddaní trpěli pod krutou vládou šlechty, jim někdo musel dát alespoň malé chvilky rozptýlení a zábavy, aby zapomněli na své každodenní starosti. Právě to udělal Moliere.
Myslím, že Molierovy hry, zvláště pak Lakomec, jsou jedny z těch děl, o kterých by měl každý člověk alespoň něco vědět. Ne proto, že by byly v nějakých osnovách, ale protože za to jednoduše stojí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lingvik, 07.04.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)