ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (10)

Vydalo: nakladatelství Mladá fronta, 1966, Praha

HLAVNÍ POSTAVY:

Harpagon
Kleant - jeho syn
Eliška - jeho dcera
Valér
Mariana - jeho sestra
Anselm - jejich otec
Čipera - Kleantův sluha

STRUČNÝ DĚJ:

Celý příběh je zasazen do prostředí Paříže v roce 1670. Vše se točí kolem Harpagona, velice záporné postavy, a jeho peněz, které pro něj znamenají zcela vše. Šetří na svém služebnictvu, na svých dětech, na jídle, prostě na všem. Sečteno a podtrženo, peníze jsou jediným smyslem Harpagonova života.
Není tedy divu, že svou dceru Elišku chce provdat za bohatého starého pána Anselma, který je ochotný si ji vzít bez věna. A co hůř, má v úmyslu se provdat za Marianu, dívku ze sousedství, kterou miluje jeho syn Kleant.
Jak Kleant, tak Eliška nevědí, jak si se situací poradit, ale vše změní krádež Harpagonovy kazety s třiceti tisíci. Za krádeží stojí Kleantův věrný sluha Čipera. Při vyšetřování krádeže Harpagon zjistí, že sluha Valér je zasnouben s jeho dcerou, a to mu na náladě rozhodně nepřidá. Spíše ho to rozzuří opravdu do běla. Čipera ale slíbí navrácení peněž, pokud povolí oba sňatky - Elišky s Valérem a Kleanta s Marianou. Když vypluje na povrch, že Anselm je otec Valéra a Mariany a zaplatí obě svatby, Harpagon konečně svolí. Vše tedy končí šťastně.

VLASTNÍ NÁZOR:

Mně se celá kniha velice líbila hlavně díky tomu, že byla vtipná. Nahlas jsem se musela smát ironii, kterou používal Valér. Zkrátka tato divadelní hra musí stát za to a určitě bych ji chtěla někdy vidět.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kačka, 22.05.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­