ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

­­­­

Lakomec (31)

  • veselohra o pěti jednáních

Nejslavnější francouzský komediograf, žijící v sedmnáctém století, psal svá díla pro vlastní divadelní společnost. V centru jeho her stojí obvykle postava, kterou sám i hrál. V titulních rolích stvořil pro sebe a celé další generace charakterních herců brilantní herecké příležitosti. Harpagon se stal jednou z nejlegendárnějších. Jedinou stravující vášní a smyslem jeho života jsou peníze. Vyzrát nad ním se snaží jeho děti, a tak vytáhnou do boje pod praporem lásky. Podvádějí a lžou všichni. Dalo by se říci, že v mistrně napsané komedii, nebezpečně aktuální, jde o peníze až v první řadě...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2008 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu L'avare přeložil Vladimír Mikeš. Počet stran: 84. ISBN: 978-80-87128-02-2.

HLAVNÍ POSTAVY:

Harpagon - lakomý, bohatý stařík
Mariana - Anselmova krásná dcera
Čipera - sluha

STRUČNÝ OBSAH:

Hlavní postavou této komedie je Harpagon, otec Kleanta a Elišky - je bohatý, ale chce být ještě bohatší. Šetří, na čem jen může a je sobecký i lakomý.

Jeho syn Kleant je zamilován do krásné Mariany a dcera Eliška zase miluje Valéra, správce Harpagonova domu. Rozhodnou se jít s pravdou ven. Tu je ale otec překvapí - má docela jiné plány. Zeptá se Kleanta, co říká na Marianu. Ten odpoví v otcův prospěch, tak mu otec řekne, že si ji chce vzít. A aby toho nebylo málo, zajistí Kleantovi budoucnost u bohaté vdovy a Elišku chce provdat za Anselma, bohatého šedesátníka, jenž si ji vezme i bez věna.

Jakmile Valér zjistí, co se děje, jde si půjčit od lichváře Anselma na svatbu a dovídá se, že Anselm je jeho otec. Vše ale vyřeší až sluha Čipera. Ukradne Harpagonovi kasičku s třiceti tisíci a nevrátí mu ji, dokud nesouhlasí s oběma svatbami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 19.02.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Lakomec (31)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­