ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moliére (*15.01.1622 - †17.02.1673)

   
­­­­

Tartuffe (4)

Moliérova tvorba se zabývá především donašečstvím, lakotou, pokrytectvím...

Tartuffe je vypočítavý bezdomovec, který se zalíbí bohatému měšťanovi Orgonovi. Orgon nechá Tartuffa bydlet u sebe v domě a myslí si o něm, že všechny jeho názory jsou správné a on bůhví jak není pobožný a zdvořilý.
Zatím Tartuffe svádí Orgonovi ženu a celý dům vidí, jaký ve skutečnosti je a vidí jeho pokrytectví, až na Orgona. Zaslepený Orgon přepíše na Tartuffa veškerý svůj majetek a zaslíbí mu dceru, která už byla zasnoubená s jiným. Když mu syn Denis řekne, co si o Tartuffovi myslí, tak je vyháněn.
Orgonova manželka Elmíra chce Orgonovi otevřít již konečně oči, a tak vymyslí na Tartuffa past... Schová manžela pod stůl a vyčkává, až ji začně Tartuffe svádět, aby mu dokázala, že jeho svěřenec není takovým svatouškem, za kterého ho pokládá. Orgon se dlouho nevydrží dívat nečinně pod stolem, jak mu jeho "přítel" svádí ženu a vyleze z pod něj. Je rozzuřený a chce vyhnat Tartuffa z domu, jenže si neuvědomí, že dům přepsal do vlastnictví Tartuffa. Do sporu musí zasáhnout král. Vypadá to, že Orgona jde zatknout policejní inspektor, ale děj končí překvapením... Král rozhodl ve prospěch Orgona a jeho ženy a vrátil jim dům a veškerý majetek a Tartuffe je zatčen a odveden do vězení.

I přesto, že toto drama je napsané v 17. století, výborně se čte. Text je srozumitelný a kniha čítá jen něco málo přes 100 stran.

HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA:

Intrikánovi a podvodníkovi se může dlouho vést lépe než poctivému a důvěřivému člověku, ale většinou špatně skončí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 04.06.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Moliére - Tartuffe (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­