ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)

Román je realistický a jeho děj se odehrává v autorově současnosti. V podstatě jediným nadpřirozeným (nereálným) prvkem v tomto díle je samotný portrét Doriana Graye, jenž (po vysloven přání uchovat si věčné mládí, krásu a čistotu) "znázorňuje" duši portrétovaného.
Hlavní postavou románu je mladičký aristokrat Dorian Gray. Společně s osobami Henryho Wottona a Basila Hallwarda tvoří pomyslnou ústřední trojici, která je (mimo jiné) dokonalou přehlídkou charakterových vlastností člověka. Konkrétně pak toho, jak velice mohou být lidské charaktery rozdílné nebo jak se může v průběhu času a vlivem vnějších okolností lidský charakter měnit.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Lidové nakladatelství v Praze roku 1971 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu přeložil a poznámkami opatřil J. Z. Novák. Počet stran: 257.

LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT:

Literární/obecně kulturní kontext

Obraz Doriana Graye je román napsaný na konci 19. století. Lidé byli v této době stále více nejistí kvůli zrychlenému rozvoji civilizace a Darwinově evoluční teorii. Ve světové literatuře začali vznikat moderní umělecké směry. Oscar Wilde si nejvíce oblíbil dekadenci (úpadek), která se projevuje pesimistickými náladami a odporem ke společnosti. Mnozí umělci snažili o absolutní tvůrčí svobodu. Zastávali názor, že umění má sloužit jen sobě samému ("umění pro umění").
Velký rozruch v této době budili prokletí básnící, kteří často šokovali společnost svým životním postojem i stylem tvorby. Za prvního prokletého básníka je obvykle považován Charles Baudelaire (básnická sbírka Květy zla). Dalšími často zmiňovanými "buřiči" byli Jean Arthur Rimbaud (básnická skladba Opilý Koráb) a jeho přítel Paul Verlaine (esej Prokletí básníci, sbírka Romance beze slov).
Mezi Wildovy významné současníky patří irský spisovatel George Bernard Shaw (komedie Pygmalion), skotský spisovatel Robert Louis Stevenson (novela Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda) a norský dramatik Henrik Ibsen.

Dílo v kontextu autorovy tvorby

Anglicky píšící irský spisovatel Oscar Wilde se narodil roku 1854 v Dublinu do rodiny významného chirurga a spisovatelky. Úspěšné vystudoval Oxfordskou univerzitu, kde se seznámil s dekadentními názory. Žil bohémským životem, který lze přirovnat k životu hrdiny Doriana Graye. Přestože měl manželku a děti, udržoval intimní vztah s mladým mužem, za což byl později odsouzen na dva roky vězení. Jako důkaz jeho zvrhlých činů byly proti němu použité citáty z knihy Obraz Doriana Graye. Mezi jeho další známá díla patří sbírka secesních pohádek Šťastný princ a jiné pohádky, konverzační komedie Jak je důležité míti Filipa a Ideální manžel.

Román Obraz Doriana Graye se podobá příběhu o Faustovi nebo novele Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda. Dnes je tato kniha považována za jeden z pilířů moderní literatury.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O KNIZE:

Literární druh a žánr

Epika, román s hororovými prvky

Časoprostor

Anglie, Londýn, konec 19. století

Téma, motivy, hlavní myšlenky

  • hlavní téma: vítězství touhy po nesmrtelnosti za cenu zničeného svědomí
  • motivy: rozpolcení osobnosti, nuda, krása, magický předmět, vražda
  • hlavní myšlenka: nelze páchat zločin, který by nás nepoznamenal; všechno zlo, které vykonáme, se nám jednoho dne vrátí

Vypravěč/lyrický subjekt

Er-forma, neznámý vypravěč

POSTAVY A DĚJ:

Hlavní postavy:

  • Basil Hallward - malíř; citlivý, nezkažený společností; okouzlen Dorianovou krásou; autor obrazu Doriana Graye
  • Dorian Gray - mladý chlapec; velmi pohledný - modré oči, zlaté vlasy; narcistický; před setkáním s Henrym nezkažený, později rozdvojená osoba
  • (lord) Henry Wotton - šlechtic; cynický, sebevědomý, ve společnosti oblíbený; neuznává ženy; manipuluje s Dorianem

Vedlejší postavy

  • Sibyla Vaneová - mladá krásná herečka z chudých poměrů; naivní; zamilovala se do ještě nezkaženého Doriana; spáchá sebevraždu
  • James Vane - Sibylin bratr; námořník; chce se pomstít tomu, kdo ublížil jeho sestře; později je omylem zabit při lovu
  • Alan Campbell - vědec; bývalý Dorianův přítel; Dorian ho pod výhrůžkami donutí zlikvidovat Basilovo tělo; spáchá sebevraždu

Děj

Lord Henry a malíř Basil jsou už dlouholetí přátelé. Basil tají svému příteli, že mu pózuje mladý Dorian Gray. Umělec zrovna dokončuje své dílo, když ho jeho přítel přijde navštívit a tajemství se konečně provalí. Lord Henry se chce za každou cenu s mladíkem seznámit, což se ve stejný den opravdu stane. Naivní Dorian se nechá ovlivňovat zvrhlými názory a začne si uvědomovat své jediné bohatství - mládí. Vysloví přání, kterého bude později litovat: Místo něj bude stárnout portrét, jenž dostal od Basila jako dar.

Dorian začne navštěvovat s novým charismatickým přítelem společenské večírky, kde je lord Henry za hvězdu. Na svého starého přítele už ale skoro zapomněl.
Jednoho večera narazí Dorian v zapadlém divadle na velmi talentovanou herečku - Sibylu. Ihned se mu zalíbí a vyzná jí lásku. Sibyla je Dorianem také uchvácená, a protože neví jeho pravé jméno, začne mu říkat princi.
"Princ" se chce pochlubit svým objevem, proto své přátele pozve do tohoto zapadlého divadla. Jeho milovaná herečka už ale nehraje tak jako dříve, protože nedokáže předstírat lásku k někomu jinému. Dorianův naivní sen se rozplyne a ihned po představení ukončí vztah se Sibylou. Ta je z toho tak zdrcená, že spáchá sebevraždu.

Když se Dorian dozví, co způsobil, jde ihned zkontrolovat obraz. Poprvé si všimne, že portrét už není tak krásný jako dříve. Místo toho, aby byl zděšený a litoval svých činů, obraz ukryje a začne provádět experiment. Po každém zlém skutku jde Dorian obraz zkontrolovat a kochá se svým dílem.
To ale ještě neví, že po něm jde Sibylin bratr, který touží po pomstě. Toho však nešťastnou náhodou zastřelí jeden z lovců při honu.

Dorian se stává stále zkaženějším, až jednoho večera, když ho navštíví Basil, mu obraz odhalí a v záchvatu hněvu jej zabije. Pod výhrůžkami se mu podaří donutit svého přítele Allana, aby ho zbavil těla malíře. Dorian už ale nezvládá pohled na všechny skutky, jež za ta léta provedl. Probodne obraz dýkou. Vzápětí umírá ale pravý, ohyzdný Dorian. Obraz je zase krásný jako dříve...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mrtaf, 10.11.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cantervillské strašidlo a jiné prózy
-Ideální manžel, Ideální manžel (2)
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5), Jak je důležité míti Filipa (6)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25), Obraz Doriana Graye (26)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­