ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­
Robert Louis Stevenson by Henry Walter Barnett

Stevenson pocházel z rodiny známého edinburského stavitele a podle rodinných tradic studoval stavební inženýrství. Puritánský otec nechtěl slyšet nic o tom, že by se syn živil literaturou, ale protože mladý Robert Louis měl slabou postavu, svolil, aby studoval práva. Syn se tedy podvolil, ale na truc žil svobodomyslným způsobem života, tak jak jej popisuje v Klubu sebevrahů. Stýkal se se spodinou společnosti. Práva dostudoval, ale advokátní praxi nenastoupil. Podařilo se mu uveřejnit několik esejů a článků a v roce 1877 vyšla první povídka Útulek na noc a další roky dva cestopisy Plavba do vnitrozemí a Putování s oslem po Cévennách. Dílka byla příznivě přijata kritikou a o jeho budoucnosti tak bylo rozhodnuto.

Dalším společenským přestupkem bylo odhodlání Stevensona oženit se s Fanny Van de Grift Osbournovou, provdanou Američankou se dvěma dětmi, se kterou se seznámil v Fontainebleau, kde si léčil nemocné plíce a ona malovala. Mezitím se ale Fanny vrátila do Kalifornie, aby se dala rozvést. Stevenson tak podnikl bez finančního krytí cestu do USA a v roce 1880 se s ní oženil a vrátili se do Skotska.

Nyní již mohl žít v poklidu, rodina se se sňatkem smířila, byl finančně zabezpečen, vydával knihu za knihou, ale propukla u něj naplno plicní tuberkulóza, kterou léčil pobyty v teplých krajinách Francie a Anglie.

Postupně vydal Nové příběhy tisíce a jedné noci (1882). Jednalo se o fantastické a detektivní povídky jako například Klub sebevrahů nebo Pavilon v písčinách. Ostrov pokladů (1883) je pirátský příběh, který vycházel nejprve v chlapeckém časopise bez valného ohlasu a po knižním vydání přinesl Stevensonovi nesmrtelnost. Povídku Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda napsal za velmi krátkou dobu pod dojmem snu, který se mu zdál. Dobrodružné romány Únos (1886) a Černý šíp (1888) byly určeny mladým čtenářům. Další knihy povídek Kumpáni a jiné příběhy a báje (1887) jsou tvořeny základní myšlenkou – zločin a trest v podobě výčitek svědomí.

V roce 1887 zemřel jeho otec a Stevenson dal navždy sbohem rodnému Edinburghu a odstěhoval se do USA, kde jej přijali jako známého spisovatele s velkými poctami. S rodinou se vydal na vlastní jachtě na romantickou plavbu po jižních mořích. Zastavil se na Honolulu, kde napsal svůj román Pán z Ballantrae a pokračoval na ostrov Samoa, kde se usadil a stal se oblíbencem místních domorodců. Vedl také jejich boj za svobodu a rovnoprávnost. Samoané mu říkali Tusitala neboli Vypravěč. Zůstal jim věrný až do smrti a na ostrově ještě napsal románový triptych Příběhy ostrovních nocí (1893), vzpomínkový román Katriona (1893) ze skotských plání.

Zemřel 3. prosince 1894 po záchvatu mozkové mrtvice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 11.02.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Robert Louis Balfour StevensonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­