ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

Ceska posta    
­­­­

Obraz Doriana Graye (2)


Vydalo: Státní nakladatelství krásné literatury, Praha 1958

DĚJ:

Příběh se odehrává v Londýně v 19. století. Kromě krásného Doriana Graye se zde objevuje i malíř Basil Hallward a jeho morálně zkažený přítel Henry Wotton, přezdívaný Harry. Basil Doriana miluje a namaluje jeho podobiznu v životní velikosti, kterou Dorianovi věnuje. Je to skutečně nádherné mistrovské dílo. Dorian si tajně přál, aby zůstal navždy mladý a stále tak hezký a aby místo něj stárnul právě onen Basilův obraz. Jeho přání se vyplnilo.
Gray byl bohatý sirotek mírné povahy a dobrácké nezkažené duše – dokud nepoznal Harryho. Ten ho dokonale zkazil a docela ho změnil. Už to nebyl ten mladý hodný člověk. Dorian se pak zamiloval do herečky Sibyly Vaneové, se kterou se chtěl oženit. Jednou se ale pohádali a když od ní odešel, zabila se.
Obraz byl stále ošklivější a Dorian samou krásou a mládím jen zářil. Když už mu bylo 38, chtěl Hallward vidět obraz, který maloval před 20ti lety. Zděsil se, když tu stvůru na obraze uviděl, a Dorian ho v záchvatu zlosti a nenávisti zavraždil. Potom se chtěl změnit a nechtěl už žít hříšný a špatný život. Doufal, že se tak i obraz jeho duše stane opět krásným, ale když se na něj šel znovu podívat, zjistil, že jeho podobizna má na rukou krev. Proto se rozhodl, že se ho zbaví. Když do něj bodnul nožem, zabil vlastně sám sebe. Obraz omládnul a pod ním leželo staré a zohavené těle Doriana Graye.

VLASTNÍ NÁZOR:

Obraz Doriana Graye je skutečně zvláštní kniha. Chvílemi mi to přišlo tak hnusné, že jsem měla chuť dál nečíst. Nedivím se, že byl Oscar Wilde za toto dílo ve své době vězněn. Jinak se mi ale líbil spád a dynamika děje.

CITÁT Z KNIHY:

"Když jsme šťastní, jsme vždycky dobří. Ale když jsme dobří, nejsme vždycky šťastní."

"Život, který v nás má zformovat duši, nám zničí tělo."

"Ovlivnit někoho znamená dát mu vlastní duši."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 28.04.2004

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­