ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

    Ceska posta
­­­­

Obraz Doriana Graye (16)

Jediná rozsáhlejší próza proslulého anglického autora je fantastickým příběhem, v němž se hříšný život mladého světáka promítá do jeho portrétu, který stárne a rok od roku jeví stále výraznější stopy hrdinova odpudivého života, zatímco on sám zůstává stále mladý a krásný. Autor tak předvádí rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem: zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdní podle toho, kolik mladých lidí přivedl do zkázy.

V ateliéru malíře Basila Hallwarda, který právě kreslí své nejlepší dílo (obraz Doriana Graye), začíná celý příběh. Do ateliéru přišel na návštěvu arogantní lord Henry Wotton (také zvaný Harry). Basil nechce, aby se Dorian s Harrym seznámili, protože ví, jak je Harry zkažený. Ale stejně se spolu ti dva dají do řeči.
Lord počne Doriana představovat svým známým a ti ho začnou také obdivovat. Dorian se stává rovněž zkaženým, ale Henry si to nemyslí. Když Basil dokreslí obraz, Dorian k němu vysloví přání: "Ať s každým mým hříchem stárne ten portrét a já zůstanu stále mladý a krásný."

Jednoho večera se toulá ulicemi Londýna, až dojde před divadlo. Zakoupí si lístek a jde na představení. Na jevišti ho okouzlí mladá herečka jménem Sibyla, jak se později dozvídá v zákulisí. Neřekne jí však své jméno. Brzy se spolu zasnoubí a Sibyla spěchá tuto novinu oznámit své matce. Bratr James Vane jí ještě před odjezdem do Austrálie slíbí, že klidně zabije "prince z pohádky", když jí ublíží. Po pár dnech se Sibyla předvede jako obyčejná dívka, a proto ji Dorian opustí. Sibyla ze smutku spáchá sebevraždu.

Druhý den ráno se Dorian podívá na svůj portrét a zjistí, že se změnil. Na portrétu rozpoznal první vrásky, jeho přání se stalo skutečností. Zakryje ho přehozem a nehodlá ho nikomu ukázat. Aby měl jistotu, že obraz nikdo nespatří, ukryje jej na půdu, od níž má klíče pouze on.

Během následujících 18 let byl několikrát zamilován do bohatých dam z Londýna, sbíral klenoty, květiny, tkaniny a knihy, zajímal se o hudbu a začal zvát občany Londýna na honosné večeře v jeho domě.

Dalšího dne - těsně před odjezdem Basila do Francie - se Basil pokusí upozornit Doriana na jeho chyby a povídá: "Vaše duše, Doriane, se strašně změnila. Je ještě horší, než jak o ní povídají lidé na ulici. Je štěstí, že ji vidí pouze bůh."
"A chtěl byste ji také vidět, Basile?" ptá se Dorian, "pojďte se mnou na půdu a ukážu vám ji."
Dorian ukáže Basilovi obraz. Ten se vyděsí a nevěří, že to namaloval on. Aby se toto tajemství o obraze nerozšířilo mezi lidi, ubodá Dorian Basila. Poté donutí svého starého přítele, chemika Alana Campbella, aby tělo spálil.

Doriana trápí výčitky svědomí, a tak se vydá do jiného města. Zajde do hospody, kde ho jedna paní nazve "princem z pohádky". To uslyší James Vane a Doriana vystopuje. Unikl mu jen díky svému mladistvému vzhledu. Po třech dnech vyráží na lov do nedalekého lesa, kde jeden z jeho lovců omylem Jamese zastřelí.

Dorian to nese ještě hůře než smrt Sibyly a Basila, a proto se vydá na půdu zničit obraz. Zabodne do srdce stejnou kudlu, jako zabodl do Basila a poté sám zemře. Na půdě policisté najdou obraz krásného mladého muže a mrtvolu starého, ohyzdného starce. Podle prstenů poznají, že mrtvým je Dorian Gray.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: tomeška, 05.01.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­