ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Jak je důležité míti Filipa (6)

Klasická konverzační komedie charakteristická mistrnými dialogy plnými ironie, sarkasmu a paradoxů anglického dramatika irského původu Oscara Wilda.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2018 (4. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Importance of Being Earnest přeložil J.Z.Novák. Počet stran: 89. ISBN: 978-80-7483-078-5.

OBSAH:

Jack, mladík z vyšší anglické společnosti, předstírá, že má nezrádného bratra Filipa, aby občas mohl vyrazit do Londýna a užívat si života se svým přítelem Algernonem. Ten zjistí, že si Jack tuto lest vymyslel kvůli své osmnáctileté schovance Cecílii, a rozhodne se vydávat se za Filipa, aby se s ní seznámil. (Přitom Algernon sám vytvořil fiktivní postavu, věčně churavého přítele Bunburyho, aby mohl prchat z Londýna pryč a užívat si na venkově, takzvaně bunburizovat.)

Jack se zamiluje do Algernonovy sestřenky Gvendolíny. Její matka, teta Augusta, však zásnuby nepovolí, neboť Jack je navzdory svému bohatství nalezencem neznámého původu. Osvojil si ho filantrop, jenž jej získal jako miminko odložené v tašce na nádraží Victoria.

I Algernon a Cecílie se do sebe zamilují. Mezi oběma páry funguje paralela: dívky na chlapcích přitahuje, že se podle jejich přesvědčení jmenují Filip. Když se všichni setkají na Jackově sídle, dívky se nejprve rozvadí, protože jsou domnělými konkurentkami o Filipa - pak se ale ukáže, že Filip neexistuje, místo něj jsou tu Jack a Algernon, oba používající tento kryptonym. Aby si mladíci své milované udrželi, oba se rozhodnou dát pokřtít, a získat tak jméno Filip dodatečně.

Zásnubám mezi Gvendolínou a Jackem však stále brání teta Augusta, a proto se Jack coby poručník rozhodne odepřít i sňatek své schovanky s Algernonem (Augusta je Algernonovou poručnicí a o svatbu stojí kvůli Cecíliině bohatství). Situace se zdá neřešitelná, dokud se neukáže, že Cecíliina vychovatelka, slečna Prismová, byla onou ženou, která omylem odložila malého Jacka na nádraží, zaměnivši ho s rukopisem románu. Zná tedy jeho zesnulé rodiče a může dosvědčit jejich dobrý původ. Jack se navíc jmenuje po svém otci Filip. Sňatkům dále nic nebrání.

K oběma párům mladých milenců se připojuje další: doktor Chasuble (anglikánský kněz, který dosud dodržoval celibát v přesvědčení, že si ho přála prvotní církev) se slečnou Prismovou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 08.02.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel, Ideální manžel (2)
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5), Jak je důležité míti Filipa (6)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25), Obraz Doriana Graye (26)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Jak je důležité míti Filipa (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­