ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Šťastný princ a jiné pohádky

Soubor drobných příběhů, v nichž tradiční pohádkový rozměr završuje mravní naučení o hodnotách lásky, přátelství či skromnosti.
Nejznámější z nich je pohádka o pozlacené soše, do které se zamilovala malá vlaštovka. Vypráví o přerodu sobecké lásky v cit, který vrcholí sebeobětováním. I ostatní pohádky této části jsou vedeny snahou po dosažení dokonalosti. Druhá část knihy přináší texty složitější, v nichž proti sobě stojí pýcha a ponížení, které teprve vede k obrodě a napravení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Slovart v Praze roku 1997 (2. české vydání). Z anglického originálu The Happy Prince and Other Tales přeložil J.Z.Novák, předmluvu napsal Zdeněk Beran. Počet stran: 135. ISBN: 80-7209-049-6.

OBSAH:

Šťastný princ
Šťastný princ je nádherná socha pokrytá plátky zlata. Místo očí má safíry a na jílci meče rubín. Jednoho dne se na prince posadila vlaštovka. Její přátelé už odletěli do teplých krajin a ona se chystala za nimi. Najednou ji začaly smáčet slzy prince, jenž za svého života nikdy nepoznal smutek a bídu. Vypráví vlaštovce o tom, že teprve teď vidí všechnu tu chudobu jeho města. Proto prosí vlaštovku, aby postupně roznesla jeho drahokamy a plátky zlata chudým lidem. Vlaštovka touží odletět za svými přáteli, ale vyhoví mu. A když pak roznese i princovy oči, čímž ho oslepí, rozhodne se, že s ním zůstane napořád. Brzy však přijde zima. Vlaštovka umrzne a princovi žalem pukne olověné srdce. Poté dají sochu strhnou a roztavit. Jen to olověné srdce se roztavit nepodaří. Proto ho spolu s mrtvolou ptáčete hodí na skládku.
Bůh pravil jednomu ze svých andělů, aby mu z města donesl dvě nejcennější věci. Anděl uposlechl a donesl olověné srdce a mrtvé ptáče.

Slavík a růže
Mladý student je zamilován do krásné dívky, jež ho odmítá, dokud jí nedonese rudou růži. Zoufalý student pláče v zahradě, protože rudé růže nikde nerostou. Jeho nářek uslyší slavík, který se mu rozhodne pomoci. Létá od jednoho růžového keře k druhému, avšak žádný se nepyšní rudými květy. Až třetí keř má rudé růže, mráz však zahubil všechna jeho poupata, tudíž letos žádné nepokvetou. Existuje jen jeden způsob, jak růži získat - slavík by musel zpívat za měsíčního světla přitisknut hrudí k trnu. Ten musí proniknout srdcem, aby krev obarvila růži. Slavík se rozhodne tato muka podstoupit. Zrodí se nádherná růže, slavíček však zaplatí životem.
Student druhého dne růži najde a hned utíká za svou milou. Ta však růží pohrdá kvůli klenotům od synovce nejvyššího komořího. Student se proto vrací k vědě a překrásná růže získaná s takovou obětí skončí v blátě.

Podivuhodná raketa
Pohádka pojednává o namyšlené "rachejtli" ohňostroje, která měla být vystřelena na počest královských novomanželů, avšak skončila v blátě. Odtud ji náhodou vytáhli dva chlapci. Ti ji odpálí tak velkolepě, že nikdo neviděl její efektní tanec po obloze.

Sobecký obr
Pohádka vypráví o obru, jenž měl vlastní zahradu, v níž si hrály děti. Když to obr zjistí, nechá zahradu obehnat zdí. Od té doby se zahrady zmocnila Zima. Jednoho dne do zahrady proklouzly děti a zahrada rozkvetla. Když děti spatřily obra, ihned se rozutekly. Až na malého chlapce, který obra přes slzy neviděl. Obr ho vysadil na strom - o to se malý chlapec neúspěšně snažil. Obr litoval své sobeckosti a nechal zeď zbořit. Od té doby si zde děti zase hrály. Jen ten malý chlapec nepřicházel. Obr se na něj vyptával dětí, ale nikdo ho neznal. Jednoho dne, když už byl obr starý, uzřel "svého" chlapce pod stromem. Radostně k němu přiběhl. Avšak když spatřil chlapcovy rány po hřebech na ručkách a nožkách, rozčílil se. Dítě se usmálo a vzalo obra do své zahrady - do Ráje. Další den našly děti obra mrtvého pod stromem rozkvetlým bílými květy.

Oddaný přítel
Pohádka vypráví o Honzovi, který dře pro svého "přítele" mlynáře. Ten ho pořád využívá a namlouvá mu různé nesmysly o přátelství. Za starý bezcenný trakař, který má Honza dostat, dělá tolik dobrých skutků, že za ně nakonec zaplatí životem.

Mladý král
Princ má být korunován na krále. Před korunovací se mu zdá sen o tom, co všechno museli protrpět lidé, kteří připravovali jeho roucho, korunu a žezlo na korunovaci. Proto se rozhodně, že si nic z toho neobleče a ustrojí se jako chudák, v ruce třímá hůl a na hlavě trnovou korunu. Tím pobouří hlavně šlechtu, která za ním vtrhne do kostela s úmyslem ho zabít. Když princ dokončí svou modlitbu a povstane, slunce na něm utkalo překrásné roucho, žezlo a korunu. Všichni mu vzdávali hold, ale nikdo se mu neodvážil pohlédnout do tváře, jelikož se nyní podobala andělu.

Dítě hvězdy
Chudý dřevorubec najde v lese dítě a ujme se ho. Vyroste z něj překrásný chlapec, který je však velmi pyšný. Myslí si, že je dítě hvězdy. A když mu jedna žebračka řekne, že je jeho matka, zapře ji. Žena odejde a on zoškliví. Teprve potom si uvědomí, jak moc matce ublížil a vydá se ji hledat. Po dlouhých útrapách ji nakonec najde, avšak není to žebračka, ale královna. Princ se stane králem, po třech letech však umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hana Cvrčková, 15.07.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Šťastný princ a jiné pohádkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­