ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Slavík a růže (Pohádky) (4)

Jedna z nejznámějších pohádek Oscara Wilda vypráví příběh Slavíka, jenž své srdce obětoval pro lásku mladého milence.
Mladý poeta si zoufá, neboť si chce na plese zatančit s dívkou svého srdce, jenže ta se mu prý bude věnovat pouze pod podmínkou, že ji obdaruje rudou růží. Tu ale mladík v zahradě nemá, a proto pláče. Slavík ho díky tomu považuje za opravdového milence a každou noc o něm zpívá. Obletí kvůli němu dokonce několik růžových keřů, až najde ten, který plodí růže rudé - avšak kvůli kruté zimě nemůže mít letos žádné. Jedinou možností je zplodit rudou růži při svitě luny a za zpěvu slavíka, který bude srdcem nabodnut na její trn...
Hlavním tragickým motivem tohoto příběhu je obětování. Nejdříve mladík metaforicky obětuje své srdce mladé dívce a poté slavík obětuje svůj život pro mladíka poetu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Šťastný princ a jiné příběhy. Vydalo nakladatelství Šťastný v Praze roku 2007. Přeložila Markéta Cukrová. Celkový počet stran: 142. ISBN: 978-80-86739-32-8.

HLAVNÍ POSTAVY:

Slavík, student

DĚJ:

Dívka, kterou student miloval, mu slíbila, že s ním bude tančit jedině tehdy, když jí přinese červenou růži. Ale mladík na zahradě žádnou růži neměl. Byl zoufalý. Celý rozhovor slyšel Slavík, který se rozhodl, že studentovi pomůže. Letěl tedy ke keři růží. Nabídl mu, že zazpívá svou nejsladší píseň. Keř odvětil, že má jen bílé květy, a tak Slavík pokračoval dál. Druhý keř měl zase jen žluté květy. Třetí keř míval červené květy, ale tento rok kvůli mrazu nevykvetl. Pověděl Slavíkovi, že je možné, aby růže vyrostly v plné kráse, musel by však zabodnout trn z keře do svého srdce a celou noc zpívat...

Slavík pochyboval, jestli má obětovat svůj život, když je mu v lese tak pěkně, ale nakonec se rozhodl, že to pro studenta udělá. Letěl mu tedy říci, že svou růži dostane, ale poprosil ho také, aby byl věrný. Student jej moc nepochopil, ale pochopil ho dub, jenž si jej oblíbil. Slavík tedy naposledy dubu zazpíval a vydal se za keřem.

Zpíval celou noc o lásce. Postupně mu trn pronikal do srdce. I přes velikou bolest byl odhodlán dokončit to, co začal. Ráno se sice objevila nádherná růže, ale Slavík už ji nespatřil. Ležel pod keřem mrtev s trnem v srdci...

Když student zjistil, že růže opravdu vyrostla a že je červená, vzal ji a šel s ní ke své milované dívce. Ta mu však odvětila, že se růže nehodí k jejím šatům. Od syna komořího ještě dostala klenoty a ty jsou prý cennější než "obyčejná" kytka. Studenta velmi rozhořčila dívčina lhostejnost a nevděčnost. Růži odhodil a rozhodl se vrátit ke studiu filosofie...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MiSme, 26.09.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Slavík a růže (Pohádky) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­