ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Graye (7)

Dorian Gray byl dvacetiletý mladík neobyčejné krásy. Nechal se namalovat Basilem, který jeho kráse doslova propadl. Také jeho přítele, lorda Henryho, Dorian neobyčejně zaujal. Stali se přáteli, často vedli filozofické řeči, hlavně o stáří. Když Basil obraz dokončil, Dorian zesmutněl:

"Jak je to smutné!" šeptal Dorian Gray, stále upíraje oči na svůj portrét.
"Jak je to smutné! Já budu jednou starý, strašný, příšerný. Ale tenhle obraz zůstane vždycky mladý... Kdyby to tak mohlo být opačně! Kdybych tak já mohl zůstat vždycky mladý a stárnout mohl ten obraz! Za to bych dal všecko. Dal bych za to svou vlastní duši."

Obraz si odnesl domů a pověsil ho ve svém pokoji.
Po určité době se Dorian svěřuje Henrymu, že se zamiloval do herečky Sibyly Vaneové. Chce ji představit svým přátelům, a tak je zve na představení, kde hraje Sibyla hlavní roli. Její výkon je však podprůměrný, což vyvolá v Dorianovi vlnu nenávisti. Nadává jí a opouští s tím, že je mezi nimi konec. Doma ho zarazí podivná změna na obraze, kolem úst se objevily rýhy krutosti. Dorianovi se ve vzpomínkách vybavilo přání, které pronesl v ateliéru, když byl obraz dokončen. Druhý den přichází Henry Dorianovi oznámit, že Sibyla spáchala sebevraždu. Nyní porozuměl Dorian změně na obrazu i tomu, že tíhu jeho hanebností ponese obraz, zatímco on je předurčen k věčnému mládí. Obraz raději přenesl na půdu.
Dorian začal žít dvojím životem. Navštěvoval nejvybranější společnost, ale byl hostem i v nejhorších doupatech samé periférie.
Jednoho dne ho navštívil Basil, aby mu vyčetl jeho zkaženou pověst, nakonec podotkl, že by rád viděl jeho duši. Dorian ho zavedl na půdu a ukázal mu obraz, nyní už k nepoznání změněný. Basil nevěřil svým očím, Dorian využil jeho překvapení a nožem ho ubodal k smrti. Tělo pak nechal zlikvidovat jedním chemikem. Tento muž později spáchal sebevraždu.
Myšlenky na všechny špatné činy, které kdy Dorian provedl, ho neobyčejně sužovaly, a tak se jednoho dne vydá k obrazu, aby ho zničil, protože plátno se k němu chová jako jeho špatné svědomí.

Zahubí minulost, a až bude minulost mrtvá, on bude volný. Uchopil nůž a probodl jím obraz.
Bylo slyšet výkřik a zadunění.
Když vstoupili do místnosti, spatřili na stěně skvostný portrét svého pána, jak ho naposled viděli, se vší tou podivuhodnou nádherou jeho mladosti a krásy. Na podlaze ležel mrtvý muž ve večerním úboru a s nožem v srdci. Byl povadlý, vrásčitý a měl odporný obličej. Teprve když si prohlédli jeho prsteny, poznali, kdo to je.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 27.02.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel, Ideální manžel (2)
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5), Jak je důležité míti Filipa (6)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25), Obraz Doriana Graye (26)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­