ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)

  • literární druh: epika
  • literární forma: próza
  • literární žánr: román

Děj románu Obraz Doriana Graye je členěn celkem do 20 kapitol. Samotné kapitoly nemají názvy, jsou pouze očíslované. Struktura románu je přímočará. Popisované události plynou chronologicky za sebou, děj není nijak narušován dalšími vloženými příběhy či událostmi, jež by s ním v danou chvíli přímo nesouvisely. Popis prostředí se kromě postav soustředí zejména na vykreslení přírody. Více než na popis vzhledu jednotlivých osob či vykreslení podoby interiérů, ve kterých se děj odehrává, se Wilde soustředí na popis vnitřních pocitů a myšlenek jednotlivých postav. Kromě nich samozřejmě věnuje značnou pozornost především portrétu, jenž je možné označit za středobod celého díla.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 2018. Z anglického originálu The Picture of Dorian Gray přeložila Kateřina Hilská. Počet stran: 262. ISBN: 978-80-207-1814-3.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Oscar Wilde (1854, Dublin - 1900, Paříž), celým jménem Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde, byl v Anglii působící dramatik, prozaik, básník a esejista irského původu. Jeho otec pracoval jako oční a ušní chirurg, matka spisovatelka. Vystudoval filologii. Žil bez ohledu na konvence, šokoval společnost. Oženil se a měl dva syny. Ve vězení strávil dva roky za přečin proti mravopočestnosti - obviněn z homosexuality. Potuloval se po Evropě a zemřel v bídě na meningitidu.
Je to představitel anglické dekadence (= individualita; opovrhování společností; umění pro umění; tragická láska; osamění; šílenství; smrt; dokonalost), píše umění pro umění - nemá vychovávat.
Autor humorné prózy. Píše konverzační komedie, moderní pohádky - kritika společnosti, ne vždy končí dobře.

TÉMA:

Touha člověka po nesmrtelnosti, touha po věčném mládí a problémy s tím spojené; trest za neuvážené přání; rozpor mezi vzhledem člověka a jeho duše; vina a trest; přehnaná starost o vnější vzhled

MOTIVY:

Obraz, nůž, smrt, pýcha, duše

ČASOPROSTOR:

Londýn, 19. století

KOMPOZICE:

Chronologická, paralelní - dějové odbočky (Sibylina rodina); dílo rozděleno do 20 kapitol

VYPRAVĚČ:

Vševědoucí, neúčastní se děje; er-forma

POSTAVY:

Dorian Gray - přítel Henryho a Basila; mladý, pohledný, z aristokratické rodiny; na začátku hodný, nezkažený, tajně obdivován Basilem; ten mu nakreslí obraz, jenž se postupně mění pod vlivem lorda Henryho; nepromyšlené přání, aby místo něj stárl obraz - obraz stárne, on sám se fyzicky nemění, ale stává se z něj bezohledný člověk, vyděrač, dokonce i vrah; miloval Sibylu Vaneovou - jeho šance se zachránit, nelíbí se mu ale její vystoupení, zavrhuje ji a ona páchá sebevraždu; zavraždí Basila - soudí ho; ještě před koncem si uvědomuje své chyby, snaží se je napravit - pouze sobecká snaha zachránit sebe sama; pokusí se zničit obraz - hnusí se mu, místo toho umírá a dostává podobu obrazu...
lord Henry Wotton - přítel Basila a Doriana; znalý života; dekadentní aristokrat; pokouší se (úspěšně) ovlivnit Doriana; hédonista, užívá si života, zvláštní filozofie; ďábelský rádce Doriana
Basil Hallward - čestný; Henryho a Dorianův přítel, nezkažený Henrym; malíř; tajně obdivuje a možná miluje (?) Doriana, snaží se Doriana napravit a zachránit; za svou snahu ale zavražděn Dorianem

Všechny tři postavy jsou alter egy Oscara Wilda, sám o nich řekl: "Basil Hallward je ten, kdo si myslím, že jsem, Lord Henry je ten, jak mě vidí svět, a Dorian Gray ten, kým bych chtěl být."

Sibyla Vaneová - druhořadá herečka; miluje Doriana - pokazí kvůli tomu ale představení, ten se jí zříká, sebevražda...
James Vane - bratr Sibyly; chce ji pomstít; zastřelen na lovu

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ruty, 06.06.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cantervillské strašidlo a jiné prózy
-Ideální manžel, Ideální manžel (2)
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5), Jak je důležité míti Filipa (6)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25), Obraz Doriana Graye (26)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8), Strašidlo cantervillské (9)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­