ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Jak je důležité míti Filipa (5)

Lehkovážná komedie pro vážné lidi, jejímž autorem je klasik konverzačních her, irský dramatik Oscar Wilde.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2008 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Importance of Being Earnest přeložil Jiří Zdeněk Novák. Počet stran: 92. ISBN: 978-80-87128-16-9.

HLAVNÍ POSTAVY:

John Worthing, Algernon Moncrieff, Gvendolína Fairfaxová, Lady Bracknellová, Cecílie Cardewová

DĚJ:

Dějství první

(Byt Algernona v Londýně)

Za Algernonem přijde kamarád John Worthing. Algernon si však myslí, že se jmenuje Filip Worthing, protože se tak John vždycky představoval. John u něj však nechal cigaretové pouzdro a v něm bylo napsáno: "Od malé Cecilky z něžné lásky drahému strýčkovi Jackovi." Algernon se domůže vysvětlení. Cecilka je jeho schovanka, s níž žije na venkově. Aby mohl jezdit často do Londýna, vymyslí si neexistujícího bratra Filipa, za kterým jezdí. Algernon to chápe, protože sám si také vymyslel neexistujícího přítele, aby nemusel chodit k tetičce Lady Bracknellové. Ta se teď za ním společně s její dcerou Gvendolínou stavila. John žádá Gvendolínu o ruku a musí podstoupit výslech od paní Bracknellové. Té se nelíbí pouze to, že John nezná své rodiče.

Dějství druhé

(Zahrady venkovského sídla Johna)

Na venkovské sídlo nečekaně přijede bratra Johna - Filip. Tím není nikdo jiný než Algernon, který toužil poznat jeho schovanku a který se do ní zamiluje a chce si ji vzít. V té době se vrátí i John a je zaskočen touto situací. Vše vrcholí ještě tím, že přijede i Gvendolína, jež se sejde pouze s Cecílií, protože oba muži šli k faráři domluvit si pokřtění, protože obě ženy chtějí pouze "Filipa". Když se však vrátí a uvidí obě dívky spolu, nezbývá jim než přiznat pravdu a dívky odejdou ze zahrady dovnitř do domu.

Dějství třetí

(Salón ve venkovském sídle Johna)

Muži jdou za svými milými dovnitř a ty se nad nimi slitují. Přichází Lady Bracknellová, která se dozví, že vychovatelkou Cecílie je slečna Prismová, která zamlada odnesla jedno dítě z jejich domu a nechala ho na nádraží. Zjistí se, že to dítě byl John, že jeho matkou byla sestra Lady Bracknellové, a tudíž je bratrem Algernona. Pokřtěn byl už jako malý chlapec na Filipa. Teď nic nebrání tomu, aby se uskutečnily dvě svatby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 04.02.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Jak je důležité míti Filipa (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­