ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

   
­­­­

Obraz Doriana Graye (rozbor)

Román líčí životní příběh lehkomyslného světáka, jenž v honbě za požitky zapomíná na své svědomí, před nímž však nelze utéci. Obraz, který ukazuje pravou hrdinovu tvář, znamená pro něho neustálou hrozbu odhalení. Když se rozhodne jej zničit, zabíjí sám sebe...

DEKADENCE:

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • irského původu
  • vědomě šokoval prudérní společnost, dandy
  • homosexuál - odsouzen ke 2 rokům těžkých prací

OBRAZ DORIANA GRAYE:

Žánr

Román s hororovými prvky a faustovským tématem

Kompozice

20 kapitol, paralelní kompozice, drobné dějové odbočky (Sibylina rodina, Dorianovi opatrovníci)

Čas a místo

Londýn, konec 19. století

Postavy

Basil Hallward - malíř, idealista; ryzí muž
Lord Henry - cynik, bohém, filosof, manipulátor
Dorian Gray - nezletilec, sirotek, nezkažený, narcistický
Sibyla Vaneová - druhořadá herečka

Děj

Basil maluje portrét v rozkvetlé zahradě. Lord Henry ho označí za nejlepší Basilovo dílo a chce jej poslat na prestižní výstavu. Basil odmítá - vložil do něj příliš mnoho ze sebe. Obraz je hold nezletilému a krásnému mládenci - Dorianu Grayovi, jenž je jeho múzou. Lord Henry se tomu vysměje.
Sluha ohlašuje Dorianův příchod, jde stát modelem, dojde i k seznámení s Lordem Henrym. Dorian je okouzlen Henryho nemilosrdným přístupem k životu a svéráznými názory. "Léčení duše skrze smysly, léčení smyslů skrze duši." Okamžitě se stanou přáteli. Henry lichotí, vyzdvihuje jeho krásu, zmiňuje i její pomíjivost, pro tu pomíjivost by si neměl nic odpírat. A Dorian si přeje, aby stárnul obraz místo něj.
Basil upozorňuje na Henryho zkaženost, Dorian tomu nevěnuje pozornost a zamilovaný Basil je tak zatlačen do pozadí.

Dorian se chce oženit s mladičkou Sibylou Vaneovou, líbí se mu role, které na divadle hraje. Ona ani nezná jeho jméno ("Princ z pohádky"), rodina ji nepodporuje, James Vane, bratr, tuší zradu a slibuje případnou vraždu z pomsty. Všichni tři se jdou na Sibylu podívat, té se ale zrovna nedaří, neodehraje Julii, protože místo na Romea myslí na Doriana, ten ji zklamán po představení krutě a pohrdavě odmítá.
Doma zjistí, že portrét se začal šklebit, lekne se a uvědomí si špatnost svého chování. Cestu zpět a omluvu mu překazí Lord Henry se zprávou, že se Sibyla zabila. Poté mu vymluví jakýkoli pocit viny, jdou do opery a do klubu šlechticů. Basil je druhého dne zděšen tím vším cynismem.
Dorian si uvědomí pravdu o obrazu a ukryje jej do studovny, aby ho nikdy nikdo neviděl.

Několik let žije Dorian na výsluní, je oblíbený, ale ničí lidi, kteří se k němu dostanou až příliš blízko. Nic mu není odepřeno.
Část společnosti ho začíná nesnášet. On si to nepřipouští.
Basil odjíždí do Paříže a chce s ním naposledy mluvit. Podává mu reálný náhled na jeho společenskou pověst, nechce tomu věřit, Dorian vše popírá. Basil mu věří, protože má upřímnou tvář. Doriana napadne ukázat mu obraz, Basil zděšením vykřikne, pokouší se ho obrátit k dobru, dle Doriana je pozdě, a pak Basila několikrát bodne do krku...

Druhý den píše Dorian dopis bývalému příteli Alanu Campbellovi, ten je chladný, ale dostaví se, odmítne udělat špinavou práci, ale Dorian mu vyhrožuje, a tak je nucen využít svých chemických dovedností a tělo rozpustit.

Večer jde Dorian do společnosti. Léčí duši skrze smysly. Jde pro opium na předměstí. Někdo ho nabaluje a zmíní přezdívku "Princ z pohádky", to zaslechl jeden námořník, James Vane, a vydává se za Dorianem, dostihne ho a míří na něj revolverem, Dorian se vymluví, vypadá mladě na to, aby mohl něco provést před 18 lety.
Místní žena zpět v prodejně opia Jamesovi řekne, že to je on a že prodal duši ďáblu za mladý vzhled, ona je jednou z jeho obětí.

O týden později sedí Dorian s Henrym a další smetánkou v zimní zahradě. Vedou spolu klasické lehce dekadentní řeči tehdejší šlechty. Dorian je stále v šoku ze setkání s Jamesem Vanem, není zábavný, omlouvá se a jde do zahrady, dlouho se nevrací, až se ozve výkřik, všichni se seběhnou a Dorian omdlí, po probuzení si vzpomene na Jamese, kterého viděl venku.
Vychází ven po 3 dnech, jde na lov. Dorianův přítel omylem zastřelí muže místo zajíce. Dorian se bojí, že je to zlé znamení, lord Henry ho uklidní, pak se přijde na to, že mrtvý muž je James Vane, má radost.

Chce se polepšit, věří, že to jde. Opustí vesnickou dívku, aniž by ji zneužil. Snaží se obnovit svou morálku, ale lord Henry mu to znemožňuje. Mluví o Basilově vraždě, ale Henry si nemyslí, že by to Dorian mohl udělat. Domluví si schůzku na další den.
Dorian nesnáší svůj dosavadní život, vše si vyčítá - pokažené osudy ostatních, jejich ztracené životy (Alan Campbell se zastřelil). Jde se podívat na portrét. Ten se dobrým skutkem nezlepšil, ale tváří se vychytrale a pokrytecky.

Veřejné přiznání není cesta, nevěřili by mu. Jediné, co ho může prozradit, je portrét. Probodne obraz několikrát nožem. V místnosti je pak nalezen mrtvý ohyzdný muž a krásný portrét.

Témata

  • duševní souboj sám se sebou - metaforicky realita versus umění
  • narcisismus

Hlavní myšlenka

Trest je očista

Jazyk

  • spisovný
  • archaismy
  • francouzština - moderní jazyk
  • básnické popisy přírody a interiérů, charakteristiky postav
  • poutavé dialogy, mnoho podnětných myšlenek - časté citace

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Iris, 02.02.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cantervillské strašidlo a jiné prózy
-Ideální manžel, Ideální manžel (2)
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5), Jak je důležité míti Filipa (6)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23), Obraz Doriana Graye (24), Obraz Doriana Graye (25), Obraz Doriana Graye (26)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4), Obraz Doriana Graye (rozbor) (5), Obraz Doriana Graye (rozbor) (6)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7), Strašidlo cantervillské (8), Strašidlo cantervillské (9)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Balada o žaláři v Readingu
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)