ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)

­­­­

Jak je důležité míti Filipa (3)

Proslavená konverzační komedie anglického dramatika a prozaika konce 19. století. Triviální komedie pro seriózní publikum.

Hlavními hrdiny v této divadelní hře jsou Jack Worthing se svým kamarádem Algernonem Moncrieffem. Každý z těchto pánů si vymyslel svého fiktivního přítele. Jack si ho vymyslel proto, aby mohl odjíždět ze svého venkova do Londýna, kde by se mohl setkávat se sestřenkou Algernona, Gvendolínou Fairfaxovou, s níž se později zasnoubí. A Algernon ten si vymyslel svého kamaráda, aby nemusel být v Londýně se svojí tetou lady Bracknellovou, jež konala podle něho hrozné večírky.
Když už přišel den, kdy se Jack, jenž se v Londýně představoval jako Filip, zasnoubil se svojí Gvendolínou, prověřila si ho lady Bracknellová. Vše, co jí vykládal, jí vyhovovalo, tedy až na to že Jack-Filip neměl žádné rodiče, byl sirotkem. Našli ho na konečné stanici na nádraží v cestovní tašce. To jediné ví o svém původu. Toho večera se dozvěděl Algernon, kde vlastně má Jack svoje bydliště na venkově.
Následující den se vydává Algernon na venkov, aby se tam mohl setkat se schovankou Jacka, s Cecílií Cardewovou. Ale vydává se za Filipa, za bratra Jacka. Nikdo ho nikdy neviděl. Když se seznámí s Cecílií, hned se do ní zamiluje a požádá ji o ruku. Nikdo netušil, že Jack se vrátí dřív na venkov, aby oznámil, že jeho bratr zemřel. Je pro něho pak šokem, když vidí Algernona-Filipa živého.
Když doma není ani Jack ani Algernon, přijíždí tam Gvendolína. Ta se seznámí s Cecílií a povídají si, když se pozastavují u tématu Filip. Tak se každá z dívek pochlubí, že je s ním zasnoubena, ale nikdo neví, jak to doopravdy je, a tak se mezi sebou dohadují. Do toho všeho přijdou pánové. A musejí s pravdou ven. Musí přiznat skutečná jména. Dívky, které se před příchodem pánů hádaly, teď odcházejí naštvané do domu.
Jack s Alegrnonem po nějaké době jdou za nimi a vysvětlují jim, jak to doopravdy je, proč to udělali a že oba dva se chtěli pokřtít na jméno Filip. Každá dívka by chtěla mít statečného Filipa. Aby toho nebylo hodně, na venkov přijíždí lady Bracknellová za svojí dcerou, protože jí utekla z domova. Bracknellová se potká s učitelkou Cecílií, s paní Prismovou. A najednou se jí ptá, kam dala to dítě, se kterým se k lady v minulosti už nevrátila. Prismová jí odpovídá, že neví. Jen popsala tašku, ve které měla to dítě, když se jí ztratilo. Při tom popisu Jacka napadne, že tím dítětem by mohl být on. A tak běží do svého pokoje a hledá tašku, v níž ho našli. Když ji přináší dolů, Prismová potvrzuje, že to je opravdu její taška.
Tak se Jack stal bratrem Algernona a najednou měl i tetu lady Bracknellovou. Nakonec ještě zjistí, že byl už dříve křtěn na jméno Filip. Po rozuzlení příběhu se oba mladí pánové už beze lží zasnoubí se svými dívkami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 31.03.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Ideální manžel
-Jak je důležité míti Filipa, Jak je důležité míti Filipa (2), Jak je důležité míti Filipa (3), Jak je důležité míti Filipa (4), Jak je důležité míti Filipa (5)
-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2)
-Neobyčejný model
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6), Obraz Doriana Graye (7), Obraz Doriana Graye (8), Obraz Doriana Graye (9), Obraz Doriana Graye (10), Obraz Doriana Graye (11), Obraz Doriana Graye (12), Obraz Doriana Graye (13), Obraz Doriana Graye (14), Obraz Doriana Graye (15), Obraz Doriana Graye (16), Obraz Doriana Graye (17), Obraz Doriana Graye (18), Obraz Doriana Graye (19), Obraz Doriana Graye (20), Obraz Doriana Graye (21), Obraz Doriana Graye (22), Obraz Doriana Graye (23)
-Obraz Doriana Graye (rozbor), Obraz Doriana Graye (rozbor) (2), Obraz Doriana Graye (rozbor) (3), Obraz Doriana Graye (rozbor) (4)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3), Pohádky (4), Pohádky (5)
-Salome
-Slavík a růže (Pohádky), Slavík a růže (Pohádky) (2), Slavík a růže (Pohádky) (3), Slavík a růže (Pohádky) (4)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2), Strašidlo cantervillské (3), Strašidlo cantervillské (4), Strašidlo cantervillské (5), Strašidlo cantervillské (6), Strašidlo cantervillské (7)
-Šťastný princ, Šťastný princ (2), Šťastný princ (3), Šťastný princ (4)
-Šťastný princ a jiné pohádky, Šťastný princ a jiné pohádky (2)
-The Happy Prince /Šťastný princ/ - anglicky
-Vějíř lady Windermerové: hra o slušné ženě
-Zločin lorda Artura Savila
Čítanka-Lady Fuckingham, Lady Fuckingham (2), Lady Fuckingham (3), Lady Fuckingham (4), Lady Fuckingham (5)
-Obraz Doriana Graye, Obraz Doriana Graye (2), Obraz Doriana Graye (3), Obraz Doriana Graye (4), Obraz Doriana Graye (5), Obraz Doriana Graye (6)
-Slavík a růže (Pohádky)
-Strašidlo cantervillské, Strašidlo cantervillské (2)
-Šťastný princ
­­­­

Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Jak je důležité míti Filipa (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­